24. prosince 2013 16:55, aktualizováno 20. 1 17:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boj s příšerami zombie. Česká hra DayZ vede žebříčky prodejů

Ve hře DayZ se budete pokoušet přežít v postapokalyptickém světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve hře DayZ se budete pokoušet přežít v postapokalyptickém světě. | foto: Zdroj: dayzdev.tumblr.com

PRAHA V české počítačové online hře DayZ se snaží přežít už více než 400 tisíc hráčů. Herní studio Bohemia Interactive se hrou drží i přes vánoční slevy konkurenčních titulů, které na online distribuční platformně Steam probíhají, na první příčce nejprodávanějších titulů.

"Hra nabízí absolutní volnost. Pokud vámi vybudovaná postava zemře, musíte si vytvořit novou. Jedná se vlastně o takový sociální experiment, kdy zjišťujete, jak by se hráči v kritických situacích zachovali," zamýšlí se nad úspěchem DayZ herní kritik Filip Kraucher.

Za první den prodejů české online hry DayZ se prodalo 172 500 kopií hry. Po týdnu už má české herní studio Bohemia Interactive na kontě 400 tisíc prodaných kusů. Titul je k dispozici pouze přes digitální distribuční službu Steam.

Hráči jsou vrženi do postapokalyptického světa zamořeného příšerami zombie. V DayZ neexistují žádné předpřipravené úkoly ani mise. Cílem je přežít co nejdéle. Postavy se pohybují v otevřené krajině fiktivní země Černarus vytvořené podle satelitních snímků Českého středohoří.

Ve hře DayZ se budete pokoušet přežít v postapokalyptickém světě.

Ve hře DayZ se budete pokoušet přežít v postapokalyptickém světě.

Modifikace pro vojenský simulátor

DayZ byl původně vytvořen jako mód pro českou vojenskou simulaci Armed Assault 2 (ARMA 2) od studia Bohemia Interactive. Za herním designem módu stál novozélanďan Dean Hall. Po velkém úspěchu, který znamenal i zvýšení prodejů původní hry ARMA 2, nabídla Bohemia Interactive Hallovi spolupráci na samostatně spustitelnou verzi.

DayZ vyšel v placené alfa verzi 16. prosince za cenu 23.99 euro. Autoři předčasným uvolněním získají finance pro dokončení hry a mohou finální produkt více přiblížit představám komunity. Cena je momentálně snížena. Po vydání finální verze se zvýší.

jzlJakub Zelenka