16. června 2009 13:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká letecká jednička, Aero Vodochody, je v rekordním zisku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Český výrobce letecké techniky Aero Vodochody loni dosáhl zisku ve výši 401,6 milionu korun, což představuje nejlepší hospodářský výsledek firmy za posledních šest let. Celkové tržby společnosti dosáhly 4,2 miliardy korun, sdělila dnes mluvčí Aera Vodochody Zuzana Kučerová.

Do hospodaření firmy se přitom negativně promítly loňské výkyvy kurzu koruny vůči dolaru i euru. V opačném případě by byl zisk podle mluvčí ještě o více než 75 milionů Kč vyšší.

"Aero dosáhlo ziskového hospodaření druhý rok po sobě, což potvrzuje, že privatizace a následné ozdravení firmy se povedly," uvedl prezident firmy Igor Hulák. Společnost podle něj očekává, že letos završí některé z klíčových projektů zahájených v loňském roce.

Především jde o dokončení privatizace polského výrobce vrtulníků PZL Swidnik a podepsání nových kontraktů. "Jednáme také o rozšíření stávajících zakázek - s firmou Sikorsky například spolupracujeme na postupném zavádění výroby nového typu vrtulníku S-76D," dodal Hulák.

Rozhodující vliv na hospodaření Aera za loňský rok měly hlavně takzvané kooperační programy, jež se na tržbách podílely zhruba z 85 procent.

Především šlo o výrobu a prodej vrtulníků Sikorsky. V roce 2008 Aero dodalo společnosti Sikorsky Aircraft více než 50 vrtulníků S-76C++ a také prototyp nové verze S-76D.

Na tržbách se významně podílel i program Alenia C-27J, kdy je vyráběna celá střední část křídla pro vojenský transportní letoun Spartan, dále výroba kanónových dveří letounu F/A-18 pro Boeing, podsestavy letounů Airbus pro koncern EADS nebo dveře na dopravní letouny Embraer pro francouzský Latecoere.

Vojenský program měl na tržby vliv přibližně z 12 procent, zejména díky dlouhodobému partnerství se vzdušnými silami ČR.

Společnost loni pokračovala v investicích zahájených v roce 2007, hlavně do obnovy strojového parku a technologií. "V roce 2008 tak bylo investováno více než 150 milionů korun. V tomto trendu budeme dál pokračovat, ať už přímými investicemi nebo prostřednictvím akvizičního růstu," dodal Hulák.

ČTK