28. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká mincovna razila mince s úspěšnými olympioniky

Zlaté mince | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlaté mince | foto: Ota Bartovský Lidové noviny

JABLONEC NAD NISOU Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razila během středy zlaté a stříbrné mince s úspěšnými českými olympioniky. Slavnostní ražby se zúčastnili oštěpařka Bára Špotáková a nejúspěšnější cyklista historie paralympijských her Jiří Ježek, kteří si každý vyrazili zlaťák s vlastní podobou na rubové straně.

Medaile jsou v sadě po čtyřech, mince se svou podobou mají i pětibojař David Svoboda a skifařka Miroslava Knapková. Ražby se nemohli zúčastnit, protože jsou v zahraničí, řekl obchodní ředitel Tomasz Surdy.

"Je to pro mě unikátní zážitek, protože jsem tu poprvé. Když dostanete do ruky krásný kus vyleštěného zlata a vy si na něj vyrazíte vlastní podobiznu, tak je to moc pěkné přivítání," řekla novinářům Špotáková. Mince se jí líbila a ocenila, že se mohla zúčastnit ražby. "Uvažuji o tom, že bych si celou sadu koupila, protože mám vztah ke sběratelství a ta sada je moc hezká," dodala oštěpařka, která zvažuje, že koupí sadu ve stříbře i tu zlatou.

Podobně se pro novináře vyjádřil i Ježek. Špotáková přiznala, že mince sbírá. "Nejsem žádný blázen, nemám jich moc, ale myslím, že je to i dobrá investice," dodala.

ČTĚTE DÁLE:

Podobná kolekce není první, kterou mincovna nabídla. "V minulosti šlo ale vždy o medaile, tentokrát jsou to mince, které razíme v licenci novozélandské mincovny," vysvětlil Surdy. Takzvané smart mince jsou skutečným platidlem a mají větší sběratelskou hodnotu než medaile. Stříbrné mají nominální hodnotu jednoho novozélandského dolaru a zlaté pěti dolarů.

"Skutečná hodnota je ale podstatně vyšší. Sada čtyř stříbrných mincí se bude prodávat za 5000 korun, ty zlaté za 45 000 korun," dodal ředitel.

Zlatých sad bude 200 a stříbrných 500, více než polovina už je ale podle obchodního ředitele prodána.

Mince a medaile není to samé

Zatímco mince je běžným platidlem, medaile je uměleckým dílem, které není nikde na světě akceptováno jako platidlo, byť obě vypadají podobně.

"Dokonce je razíme do stejných typů střížků, rozdíl je v nominální hodnotě a mince má skupinu povinných prvků, které na ní musí být," vysvětlil Surdy.

V případě novozelándských mincí s českými olympioniky je na lícové straně hlava britské královny Alžběty II., její jméno, rok ražby a název státu, který minci vydává. Na rubu pak jsou zobrazeni sportovci při svých disciplinách, tak jak je zpodobnili výtvarníci Jiří Dostál a Petr Horák.

Česká mincovna

  • Česká mincovna je výhradním dodavatelem tuzemských oběžných mincí pro Českou národní banku (ČNB), razí i pamětní mince a medaile.
  • Je poslední firmou, která zůstala v Jablonci v provozu z někdejšího sklářského a bižuterního gigantu Jablonex Group.
  • Jejím vlastníkem je společnost Monetica. Firma se v minulosti orientovala hlavně na výrobu, stále více prostoru ale dostává vlastní prodej.
  • Od poloviny loňského roku nabízí zájemcům o investice do zlata i zlaté slitky a investiční mince z ryzího zlata ražené v licenci novozélandské mincovny.
  • Navíc loni spustila portál ČM Aurum, přes který mohou zájemci do zlata investovat.
Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?