Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká PepsiCo se loni po dvou letech ve ztrátě dostala do zisku, rostly jí tržby

Pepsico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pepsico | foto: Wikipedia

Praha Česká PepsiCo se loni po dvou letech ve ztrátě dostala do zisku 654 000 korun. Tržby jí vzrostly meziročně o zhruba 355 milionů na 2,75 miliardy Kč. Firma to uvádí ve své výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Firma v ČR prodává kromě své vlajkové lodě Pepsi limonády Mirinda, 7up, nebo bramborové lupínky Lays. Společnost koupily Karlovarské minerální vody, čeká se na souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Pokračující makroekonomická konjunktura se na jedné straně pozitivně odrážela v relativně vysokém tempu růstu jednotlivých kategorií, na straně druhé však představovala výzvu z hlediska pracovní síly, kdy společnost čelila silným inflačním tlakům a nedostatku lidí na trhu práce,“ uvádí v dokumentu generální ředitel firmy Josef Neumann. Firma loni zvýšila počet zaměstnanců o 32 na 452.

Kromě limonád má firma také značky Toma, ledové čaje Lipton, energetické nápoje RockStar nebo sportovní nápoje Gatorade. „V červnu 2017 vstoupila společnost PepsiCo na trh slaných pochutin do segmentu extrudátů s novinkou v podobě mezinárodní značky Cheetos,“ dodává dokument. V letošním roce očekává dále pozitivní vývoj ekonomiky, což má za následek růst spotřeby.

Konkurenční společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni od dubna do konce roku měla čistý obrat 5,9 miliardy korun a byla ve 137,6milionovém zisku. Zaměstnávala 963 lidí. Meziročně jsou údaje neporovnatelné, protože právě k prvnímu dubnu fúzovala se sesterskou slovenskou společností.

Dalšímu z konkurentů, skupině Kofola, loni klesly tržby meziročně o 0,5 % (35,7 milionu korun) na 6,96 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) jí klesl o 10,7 % na 950,2 milionu korun a provozní zisk o 28,9 % na 385 milionů korun.

Slovenský antimonopolní úřad v srpnu povolil Karlovarským minerálním vodám (KMV) převzetí nápojářské společnosti PepsiCo na tamním trhu. Souhlas má firma již z Maďarska, chybí tak pouze souhlas českého ÚOHS. Ten se nákupem zabývá od dubna, v červnu se rozhodl, že akvizici prozkoumá detailněji. Na vyřknutí rozhodnutí tak má čas do podzimu.

Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba limonád předloni v ČR snížila o 3,9 % na 89,2 litru na hlavu. Spotřeba minerálních vod se naopak o 1,9 % na 57,5 litru zvýšila.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...