7. října 2011 15:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pojišťovna se pře s autorem svého loga

Česká pojišťovna - staré a nové logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pojišťovna - staré a nové logo | foto: Česká pojišťovna

PRAHA Akademický malíř Zdeněk Kolářský se pře s Českou pojišťovnou o to, zda měla právo upravit své logo. Kolářský tvrdí, že ČP logo pozměnila bez jeho vědomí, a poukazuje na to, že logo má smluvně autorsky chráněné. Připravuje proto proti pojišťovně právní kroky.

ČP o změně původního loga jeho autora informovala a právo logo upravit či změnit je samozřejmě právně zakotveno, reagoval Jan Marek z tiskového oddělení ČP. Ta logo upravila, aby podpořila své podnikání.

"Nikdo z České pojišťovny mi neřekl, že by mělo dojít k nějakým úpravám loga. O jeho změně jsem se dozvěděl až z tisku. Nevím, co to znamená," řekl Kolářský. ČP se k němu prý vždycky chovala slušně, nyní mu ale nezbývá nic jiného, než učinit proti ní právní kroky. Má totiž obavy, aby takto nevznikl plagiát jeho díla.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podoba loga bývá definována 'design manuálem' a změna, která je provedena v rozporu s ním a bez vědomí autora, může být z jeho pohledu porušením autorského práva. Záleží ale na konkrétní podobě licenční smlouvy. Vždy se vyplatí při těchto změnách věnovat se nejen logu, ale také licenčním podmínkám," uvedl ke sporu Petr Novotný z advokátní kanceláře VDNU Legal.

Do změny se dá miliarda

Česká pojišťovna ve čtvrtek slavnostně oznámila, že chce stabilizovat a postupně i zvýšit svůj podíl na trhu, k čemuž jí má pomoci mimo jiné i mírná změna loga a sloganu. Do tohoto konceptu bude ČP v dalších dvou letech investovat přes miliardu korun.

S novým logem se bude veřejnost seznamovat postupně. Uvidí jej například v nové reklamní kampani, klienti se s ním zase setkají na veškeré korespondenci s pojišťovnou či na webu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!