18. června 2014 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká policie prověřuje „piráty z Karibiku“. Špičky J&T podezírá z uplácení

Patrik Tkáč je společně s dalšími tvářemi finanční skupiny J&T podezírán z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Tkáč je společně s dalšími tvářemi finanční skupiny J&T podezírán z... | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Je to pět let, co na malebném karibském souostroví Turks a Caicos propukla aféra kolem miliardářů a finanční skupiny J&T. Chtěli tam postavit rozsáhlý luxusní resort za 600 milionů dolarů. LN nyní zjistily, že případem se zabývá protikorupční policie, která v polovině loňského roku zahájila trestní řízení.

Vyšetřovatelé podezírají velké ryby finančního světa v Česku a na Slovensku ze spáchání trestného činu podplácení, praní špinavých peněz a přijímání úplatku. Jde o miliardáře a přední tváře J&T Maria Hoffmanna, spoluzakladatele skupiny Patrika Tkáče, dále Ivana Jakaboviče, Petera Korbačku a také bývalého premiéra ostrova Turks a Caicos Michaela Misicka.

Ostrovy v Karibiku se v poslední době stávají symbolem pro průšvihy českých či...

Ostrovy v Karibiku se v poslední době stávají symbolem pro průšvihy českých či...

Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Jeho mluvčí Šárka Pokorná LN potvrdila, že trestní řízení je v přípravné fázi. Posléze vyšetřující složky rozhodnou, zda podezřelé obviní. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl poskytnout ke kauze bližší informace.

Nic jsme neprovedli

Podnikatelé provinění odmítají. Podle textu zahájení trestního řízení Hoffmann poskytl vládním úředníkům Turks a Caicos úplatek, který zařídila J&T Banka. „Pan Tkáč byl na základě výzvy podat vysvětlení. Nic jiného se od té doby neudálo,“ řekl LN mluvčí a člen managementu skupiny J&T Petr Málek. Na přelomu loňského a letošního roku podali na policii vysvětlení i Jakabovič a Korbačka.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz