9. prosince 2010 19:10, aktualizováno 10. 12 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta čelí útoku hackerů. V ohrožení jsou balíky s vánočními dárky

Hackeři v Česku a Německu na internetu zaútočili na systém obchodování s emisemi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři v Česku a Německu na internetu zaútočili na systém obchodování s emisemi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Rozsáhlý útok hackerů postihl vnitřní systém České pošty. Internetoví piráti podle informací Lidových novin zaútočili na část internetových stránek firmy, jejímž prostřednictvím firmy podávají on-line hromadné objednávky.

Desítky specialistů pošty i jejích dodavatelských IT firem se v současné době horečně snaží útok, trvající od čtvrtečního rána, zastavit. Hromadná podání on-line, na které hackeři útočí, využívají stovky firem, například internetových obchodů, které poštou v současné předvánoční nákupní horečce posílají tisíce balíků denně.

Obnovení provozu

Česká pošta ráno pro veřejnost zprovoznila systém, který ve čtvrtek napadli hackeři.

Útoky trvají, dopoledne by ale už měl fungovat celý systém.

Služba je nyní mimo provoz a zatím není jasné, kdy bude obnovena. Kvůli pracem na zastavení hackerského útoku jsou občas mimo provoz celé internetové stránky České pošty. Tiskový mlučí České pošty Ivo Mravinac problémy pošty potvrdil. "Na webovou adresu aplikace podání on-line přicházejí tisíce fiktivních požadavků z dynamicky se měnících adres, které v důsledku zapříčiní nedostupnost systému. Způsobuje to potíže našim firemním zákazníkům, je to velmi nepříjemné i pro poštu, prosinec je standardně obdobím největšího růstu balíkových podání," uvedl Mravinac.

Fiktivní příkazy shazující systém pošty, je jich i šest tisíc za minutu, generují roboti nasazení právě hackery. "Protože zatím všechny okolnosti nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o útok hackerů, pravděpodobně podáme trestní oznámení na neznámého pachatele," dodal mluvčí pošty.

Podle informací Lidových novin pracovníci pošty zkoumají i možnost, že by se mohlo jednat o útok zorganizovaný některou konkurenční přepravní firmou. Česká pošta totiž v uplynulých měsících navýšila svůj podíl na trhu balíkové přepravy, jejích služeb například v daleko hojnější míře, než dřív, využívají internetové obchody. "Proč k tomu dochází nevíme, pokud se definitivně potvrdí, že se jedná o hackerský útok, musí jeho původ zjistit policie," dodal Mravinac.

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.