25. ledna 2011 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta má rekordní zisky, ale chystá masivní propouštění

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta loni předběžně skončila se ziskem před zdaněním 250 až 280 milionů korun proti 661 milionům v roce 2009. V plánu počítala s výrazně nižším profitem kolem 50 milionů korun.

Uvedla to tisková mluvčí společnosti Marta Selicharová.
"Výrazného překročení plánovaného zisku jsme dosáhli jednak zvýšením obchodních aktivit, kdy jsme v druhé polovině roku začali například významně posilovat na balíkovém trhu, jednak se nám podařilo podstatně snížit náklady ve všech oblastech, které nesouvisejí s rozvojovými aktivitami podniku," uvedla generální ředitelka Marcela Hrdá.

Pošta plánuje dále pokračovat v úsporách, k nimž patří i výrazné snižování počtu pracovníků - až o 2000 pracovních míst. Toto snížení by znamenalo úspory v řádu stovek milionů korun. Informaci přinesly dnešní hospodářské noviny.

Další plánovanou úsporou je omezení až 1500 poboček, jejichž funkci by měly převzít obecní úřady. To se ale nelíbí starostům, kteří nechtějí být náhražkou pošty.

Minulé zisky a úspory
Pokud by se podle Hrdé očistil zisk z roku 2009 o mimořádné vlivy, klesl by na 126 milionů korun, a firma by tak loni zvýšila růst na dvojnásobek. Státní podnik loni investoval 1,22 miliardy korun, tedy asi o 30 milionů méně než v roce 2009. V roce 2008 byly investice poloviční.

Průměrný počet zaměstnanců státního podniku se v loňském roce snížil o 574 lidí na 34 374 pracovníků. Provozoval 3359 poboček, tedy o třináct méně než o rok dřív.

Pošta se loni připravovala na liberalizaci trhu a musela učinit nutná opatření pro rozvoj podniku v následujících pěti letech. Zahájila například optimalizací v oblasti logistiky, posilovala komunikační infrastrukturu, investovala do provozních technologií a také do rozvoje služeb vycházejících z partnerství se státem.

Na revizi smluv se ušetřily desítky milionů
Od dubna loňského roku prošla revizí řada dodavatelských smluv, nová výběrová řízení firmě uspořila řádově desítky milionů korun. "Na první pohled bylo zjevné, že podmínky mnoha smluv už neodpovídají současným cenám na trhu. Výběrová řízení jsme tedy vypisovali pouze v případech, kdy bylo jisté, že pro podnik získáme ceny výhodnější. Výsledky nových výběrových řízení naše úvahy potvrdily, a ovlivnily tak nejenom hospodaření v tomto roce, ale pozitivně se samozřejmě projeví i v následujícím období," dodala Hrdá.

Firma loni mimo jiné začala testovat odpolední doručování, doručování v den podání a v závěru roku také přepravu nadrozměrných zásilek do 1000 kilogramů. Letos se bude podílet na sčítání lidu.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.