17. ledna 2013 13:40, aktualizováno 28. 1 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta nabízí zdarma aplikaci s elektronickým podpisem

iPhone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone | foto: ČTK

PRAHA Společnost Software602 ve spolupráci s Českou poštou začaly nabízet elektronický podpis v mobilních telefonech. Bezplatná aplikace Form Signer v současnosti funguje pro chytré telefony a tablety s operačním systémem Android a Apple iOS. Chystá se se i pro Windows.

"Jde o unikátní řešení, které nabízíme jako první v Evropě," uvedl vrchní ředitel pro IT České pošty Tomáš Ječný. Certifikační autorita PostSignum měsíčně vydá přes 10 000 certifikátů a 12 milionů časových razítek. Největším poskytovatelem certifikátů je společnost První certifikační, která jich v loňském roce vydala přes 197 tisíc.

Uživatel mobilu může prostřednictvím aplikace stažené z App Store nebo Google Play přímo v mobilu podepisovat dokumenty, například faktury, ve formátu PDF či pracovat s chytrými formuláři. Může také autorizovat fotografie pořízené mobilem či souřadnice GPS a opatřit je časovým razítkem.

ČTĚTE TAKÉ:

O elektronický podpis a časová razítka musí uživatel mobilního telefonu požádat na České poště. Kvůli prvotnímu ověření totožnosti bude muset navštívit poštovní pobočku.

Vydání osobního kvalifikovaného certifikátu k elektronickému podpisu stojí na České poště 327 korun na rok. Vydání 350 časových razítek, kterými pak lze označit jednotlivé dokumenty, vyjde na 700 korun.

Lidovky.cz, ČTK