Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
28. února 2014 13:14, aktualizováno  13:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta neustála kritiku. Stahuje z prodeje cigarety

Pobočka České pošty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka České pošty. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta do poloviny příštího týdne ukončí prodej cigaret ve svých pobočkách a nebudou je nabízet ani doručovatelé. Už v pátek je začala stahovat z doplňkového prodeje. ČTK to řekla mluvčí Marta Selicharová. Pošta cigarety ve vybraných pobočkách prodávala od loňského roku.

Cigarety ve vybraných pobočkách prodávala pošta od loňského roku. Poté, co na tuto praxi v pondělí poukázal deník MF DNES, vlna kritiky nakonec poštu přiměla cigarety ze svého sortimentu stáhnout. Tabákové výrobky nabízelo 600 z 3100 pošt a také poštovní doručovatelé. To se nelíbilo části veřejnosti i některým poslancům a ministrům včetně premiéra Bohuslava Sobotky.

Cílem prodeje bylo podle mluvčí Marty Selicharové zajistit další zdroj příjmů, které České poště z prodeje doplňkového zboží plynou. Poškodit zdraví občanů Česka prý nebylo úmyslem.

ČTĚTE TAKÉ:

Generální ředitel Petr Zatloukal upozornil, že pošta je státní podnik, který není příjemcem žádných dotací ze státního rozpočtu a na svůj provoz si musí vydělat. Obchodní činnost je pro firmu jeden z příjmů.

Jen loni tvořil doplňkový prodej asi 400 milionů korun tržeb, což představovalo čistý zisk 120 milionů korun. Tržby ze zboží kryjí tak náklady například i na rozsáhlou pobočkovou síť, kterou Česká pošta disponuje.

Anketa

Je v pořádku, že státní podnik prodává cigarety?

Ano. Když nejsou zakázané, proč ne? 56
Ne, stát má omezovat prodej zdraví škodlivých produktů. 245
Ne, doplňkový prodej by měla pošta úplně zrušit. 204
Nevím, je mi to jedno. 12

"Jen mzdové náklady, které tvoří 70 procent z celkových nákladů společnosti, převyšují měsíčně jednu miliardu korun plus další bonusy, které jsou poskytovány v souladu s platnou kolektivní smlouvou," uvedl Zatloukal.

Podle něj má podnik jako největší zaměstnavatel v zemi i velkou sociální odpovědnost, z které plyne snaha zabránit masivnímu propouštění.

Podnik nyní pracuje na strategii prodeje zboží na poštách. Zúžené portfolio bude především zaměřeno na prodej časopisů, novin, papírenského zboží, jako jsou obálky, kartonové obaly, známky a zboží telekomunikačních operátorů. V plánu má budování dalších PostShopů.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...