10. září 2015 10:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta plánuje velké propouštění. Opustí ji každý desátý zaměstnanec

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Převod dvou třetin svých poboček na partnery během deseti let se dotkne téměř 3400 zaměstnanců České pošty, což je více než desetina ze stávajících necelých 32 tisíc pracovníků. Z toho 1350 lidí dostane přímo výpověď. Vyplývá to z informací ministerstva vnitra na webu infoprovsechny.cz.

„Celkové číslo 3370 je stav, kterého se projekt dotkne. Neznamená to ale, že dojde k propuštění. Řada lidí najde uplatnění u smluvních partnerů, řada lidí najde jinou pozici na poště nebo přirozeně odejde do důchodu,“ řekl ve čtvrtek mluvčí pošty Matyáš Vitík.

V rámci projektu Pošta Partner by mělo 2526 pošt z celkem 3200 stávajících poboček přejít pod jiné provozovatele, například obecní úřady nebo obchodníky. Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes by u smluvních stran mělo najít uplatnění asi 15 procent z odcházejících zaměstnanců.

Tisíc ztrátových poboček

Projekt Pošta Partner má poště ušetřit ročně několik set milionů korun. Letos by na partnery mělo přejít zhruba šedesád pošt. V obcích, kde pošta partnera nenajde, bude pobočky dál provozovat.

Podnik v současnosti provozuje více než tisíc ztrátových poboček. Loni hospodařila pošta se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu; letos počítá s padesáti miliony korun.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.