Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta určila dny, kdy ještě garantuje doručení do Vánoc. Centrální třídírna praská ve švech

Miliony vánočních dárků, které si letos Češi rozbalí, projdou nejprve rukama... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miliony vánočních dárků, které si letos Češi rozbalí, projdou nejprve rukama... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Nárazník, kádě na vodu nebo třeba krmelec. I takové předměty plní před Vánoci hlavní třídírnu České pošty v pražských Malešicích, která v současném předvánočním covidovém provozu praská ve švech. Loňské rekordy přepravených balíků oproti těm letošním hluboko zaostávají. Pošta proto stanovila den, který ještě garantuje doručení do Štědrého dne.

Pět protijedoucích poštovních dodávek a tři kamiony napovídají, že třídírna České pošty v pražských Malešicích je nedaleko. A že je na pokraji svých kapacit, už zvenku napovídá množství balíků, které obří sklad lemují po celé jeho délce.

Chaos. To je zřejmě první věc, která přijde na mysl každému návštěvníkovi po vstupu do hlavní haly. Pošťáci v rouškách a reflexních vestách však působí poměrně v klidu – a to i přesto, že je obklopují statisíce zásilek, které musí co nejrychleji roztřídit. Ve skladu všichni vědí, co dělat, s tříděním navíc pomáhá elektronický systém.

Česká pošta doručuje letos rekordní počty zásilek.
Poštovní sklad v Malešicích praská ve švech.

Jeden balík za druhým padá do klecového kontejneru z příslušné skluzavky. Každá skluzavka odpovídá jednomu regionu, třídí je elektronický scanner. Celé kontejnery pak míří rovnou do přistavených vozů. „Denně tady odjíždí a přijíždí 200 nákladních vozidel, 20 vlakových vagonů a 75 dodávek,“ říká vedoucí malešické třídírny Tomáš Kubina.

„V normálním režimu odbavíme asi sto tisíc balíků denně, aktuálně jsme na průměru 200 tisíc balíků za den, minulý týden ve čtvrtek jsme dokonce atakovali hranici 224 tisíce balíků denně,“ popisuje Kubina. Celkově však rukama pošťáků procházejí miliony dárků, které si letos Češi slavnostně a v klidu rozbalí u vánočního stromečku. Letošní vánoční nápor se letem minulým ani zdaleka nemůže rovnat – více než ho dvojnásobně posílila pandemie koronaviru. 

Na vánoční nákupy ještě pár dní zbývá

V centrální třídírně České pošty za normální situace pracuje kolem 1250 kmenových zaměstnanců, kvůli současnému provozu ale pošta přivolala na pomoc dalších asi 600 brigádníků. „Bez nutných opatření bychom nemohli takový nápor zvládnout, museli jsme zefektivnit naše pracovní procesy a nabrat další lidi,“ říká Kubina. Pošťáci se ale ani tak nezastaví. „Zavedli jsme nonstop režim,“ dodal. 

I tak je pro poštu takový nápor na hranici kapacit. „Stačí se podívat na ty objemy balíků, které máme. Je jasné, že současná doba není úplně standardní, ale musíme se s tím vyrovnat,“ potvrdil mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Přestože se zatím poště daří většinu balíků doručit do druhého dne, pošta připouští, že takový nápor mohou pocítit i někteří zákazníci.

„Loni jsme měli rekord 500 tisíc zásilek a považovali jsme to za něco, co se bude velmi obtížně překonávat, letos jsme v jeden moment měli v přepravě přes 1,1 milionu balíků,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vitík. Prozatímní maximum tak čítá přesně 1 128 805 přepravovaných balíků v jeden okamžik. „Letos to nejsou standardní Vánoce. Během covidové krize lidé objednávají nejen vánoční dárky, ale i zboží pro běžnou potřebu,“ dodává mluvčí.

Páteční zásilka má dojít včas

Do Štědrého dne však stále zbývají téměř dva týdny. „Očekáváme, že množství zásilek bude těsně před Vánoci ještě narůstat,“ říká Vitík. Česká pošta proto ve čtvrtek stanovila dva „rozhodné dny“, kdy ještě doručení do Štědrého dne garantuje.

„První datum, kdy lidem ještě garantujeme doručení balíku na uvedenou adresu – tedy za předpokladu, že ho zákazník podá do ruky – do Štědrého dne, je pátek 18. prosince. Pro doručení balíku do balíkovny nebo na poštu bude stačit, když se do přepravy dostane nejpozději 20. prosince,“ upřesnil Vitík. Omezení příjmu zásilek podle něj nehrozí.

Víkend s výraznými nárůsty mají za sebou i další přepravci, jako jsou PPL, DPD či Zásilkovna. Jedno je už teď jisté – na tyto covidové Vánoce budou nejen zaměstnanci logistických firem dlouho vzpomínat.

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...