1. března 2019 19:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošta umožňuje vyplnit údaje na balík přes internet, odesílateli za to nabízí slevu při odeslání

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

Praha Česká pošta začala od pátka nabízet možnost vyplnit adresní údaje před odesláním balíků prostřednictvím internetu. Díky tomuto kroku odpadá povinnost vyplnění papírového podacího lístku a zkrátí se doba čekání u poštovní přepážky. Za vyplnění adresních údajů přes internet navíc pošta nabízí slevu až deset korun při odesílání balíku. Oznámila to v pátek v tiskové zprávě.

Pošta od pátka změnila ceník posílání balíků. Namísto sazby podle hmotnosti se cena doručování řídí podle rozměru zásilky, respektive její nejdelší strany. Nově jsou balíky rozdělovány podle nejdelší strany do kategorií S (35 cm), M (50 cm), L (100 cm) a XL (240 cm). Ceník je dostupný na webových stránkách www.nasebaliky.cz. Za nestandardně zabalené balíky účtuje pošta příplatek. Velikost balíku je možné změřit na pobočkách.

Cena odeslání obyčejného balíku o velikosti S je 89 korun, doporučený balíček je o desetikorunu dražší a Balík Do ruky vyjde na 129 Kč. Poslání balíku XL stojí nejméně 319 korun. Srovnání cen současných váhových kategorií a rozměrů není podle mluvčího Matyáše Vitíka možné z důvodu individuálních parametrů každé zásilky. „Pokud zákazník pošle například Balík Do ruky s nejdelší stranou do 35 cm, předá podací data elektronicky a využije zákaznickou kartu, ušetří oproti dosavadnímu ceníku minimálně 16 Kč. Naopak zásilky větších rozměrů budou dražší,“ podotkl.

Pošta od února dále zdražila i posílání poštovních poukázek o tři až pět korun a také zdražila zásilky do zahraničí. U nejužívanější služby obyčejných zásilek do 50 g se cena zvýšila o čtyři koruny na 39 Kč u psaní v rámci Evropy, respektive na 45 Kč u dopisů mimo evropské země.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...