22. června 2009 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká půda je stále na prodej. Cizinci neváhají

Šumava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šumava | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nejméně třetinu zemědělské půdy v západních Čechách už vlastní cizinci. Shodují se na tom zástupci agrární komory v souvislosti se současným enormním zájmem o nákupy zemědělských pozemků ve střední a východní Evropě.

Poradce prezidenta agrární komory Jan Záhorka přirovnává nakupování půdy v Česku ke zlaté horečce. „Půda se skutečně stává zlatem. Kdo má dnes v Evropě peníze a chce je zhodnotit, ukládá kapitál právě do půdy,“ míní Záhorka.

Česko je jednou z mála evropských zemí, kde je půda – včetně té státní – stále na prodej. Ve většině států jsou jinak zemědělské pozemky dlouhodobě rozdělené a půdu prakticky nikdo neprodává. A pokud se tak děje, ceny jsou mnohem vyšší než v Česku. „Ze západních Čech je známý případ, kdy německý sedlák prodal svých 60 hektarů v Německu a za utržené peníze si koupil české zemědělské družstvo s celkem 1200 hektary,“ tvrdí například Záhorka.

I když cizinci zatím státní půdu v Česku oficiálně kupovat nemohou, běžně se tak děje zakládáním společností s českou účastí, případně formou smluv o smlouvě budoucí. „Dostal se nám do ruky dokonce přesný návod jedné holandské firmy, jak české zákony nejlépe obejít,“ uvedl Záhorka.

Další podrobnosti o nakupování české půdy si přečtěte v novinách

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!