15. listopadu 2010 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká spořitelna koupila dům, odkud Havel cinkal klíči – za miliardu

Melantrich na Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Melantrich na Václavském náměstí | foto: ČTK

PRAHA Nemovitostní fond České spořitelny koupil od společnosti La Salle za 40 milionů eur (asi 985 milionů korun) budovu bývalého nakladatelství Melantrich v Praze na Václavském náměstí. Fond obhospodařuje investiční společnost REICO, která patří do Finanční skupiny České spořitelny. Dnes o tom informovala mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Letos jde o třetí největší transakci na českém trhu.

"Domníváme se, že v současnosti je dobrý čas na nákupy nemovitostí," řekl na dnešním setkání s novináři investiční ředitel fondu Martin Skalický.

Koupená budova vznikla v roce 1913 pro potřeby nakladatelství Melantrich.

Sídlily v ní 42 let deník Svobodné slovo, tehdejší časopisy socialistické strany, nakladatelství Melantrich a Lidové nakladatelství. Budova na Václavském náměstí se proslavila v listopadu 1989, kdy na jejím balkonu vystupovaly přední osobnosti sametové revoluce.

Druhý den vystoupení z budovy Melantrichu

Největším nájemcem budovy je v současnosti módní řetězec Marks & Spencer, který si pronajímá 3500 metrů čtverečních. Celková komerční plocha budovy je 10.000 čtverečních metrů. Vedle obchodů, kanceláří a dalších prostor nabízí Melantrich také 60 bytů k pronájmu.

Fond České spořitelny se zaměřuje převážně na dokončené nemovitosti s minimální hodnotou deset milionů eur, tedy asi 246 milionů korun. V současnosti má v portfoliu sedm budov. Tři se nachází v Praze, po jedné má budovy v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Bratislavě. Hodnota vlastního kapitálu fondu se zvýšila na 1,76 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!