11. dubna 2011 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká spořitelna podala na ECM insolvenční návrh, soud vyhověl

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna dnes podala na realitní společnost ECM Real Estate Investments (ECM) insolvenční návrh a návrh na povolení reorganizace. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku.

Soud požadavku banky vyhověl, zahájil insolvenční řízení a omezil ECM nakládání s majetkem. Firma je v Česku známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci. Nyní se potýká s vysokým zadlužením.

Generální ředitel a hlavní akcionář ECM Milan Janků dnes řekl, že až do středy nebude insolvenční řízení komentovat, uvedl server Patria.cz. Ve středu 13. dubna má ECM zveřejnit také hospodářské výsledky za rok 2010.

Podle dokumentů ECM dluží bance po splatnosti přes sedm milionů korun na úrocích z vydaných dluhopisů. Před splatností spořitelna eviduje u ECM přes 179 milionů jako jistinu z vydaných dluhopisů a z podmíněné pohledávky dalších 7,5 milionu korun.

"Podání insolvenčního řízení potvrzuje dlouhotrvající potíže společnosti se splácením závazků. Je možné, že částku ve výši sedmi milionů korun ECM splatí a odvrátí tak další kroky soudu, avšak s nesplacenými pohledávkami se nyní mohou přihlásit další společnosti," uvedl analytik společnosti Atlantik FT Pavel Ryska. "Burza cenných papírů Praha může po konzultaci s ECM a členy burzy rozhodnout o pozastavení obchodování emise," dodal analytik. Zpráva je podle Rysky pro akcie ECM negativní. Akcie ECM na burze v Praze dnes po zprávě o insolvenčním řízení padaly až o 14 procent.

Česká spořitelna také upozorňuje, že nejméně pět dalších osob má u ECM splatné pohledávky, a to za nejméně 16,3 milionu korun po splatnosti. Podle spořitelny se to týká Uniqa pojišťovny, Volksbank, Asset Management Slovenskej sporiteľně, Conseq Investment Management a Glancus Investments.

Spořitelna v materiálech uvádí, že insolvenční návrh podala kvůli ochraně celistvosti podniku dlužníka a zajištění nejvyššího možného uspokojení pro věřitele. Důvodem byl podle banky fakt, že nedávno jeden z významných věřitelů ECM zesplatnil pohledávky a další věřitel hrozí uplatněním významných nároků v soudním řízení. ECM minulý týden oznámila, že společnost Glancus Investments chce po developerovi předčasné splacení korunových dluhopisů v hodnotě 137 milionů korun.

Soud dnes rozhodl, že "dlužník je povinen zdržet se nakládání s majetkovou podstatou a majetkem, který do ní může náležet, pokud by mělo jít o podstatné změny ve skladbě, využití, nebo určení tohoto majetku".

ECM čelila insolvenčnímu řízení už loni na podzim. Soud ho ale nakonec zastavil, protože navrhovatel vzal insolvenční návrh zpět. ECM přibližně od stejné doby pracuje na restrukturalizačním plánu, který by vyřešil dluhy společnosti.

Minulý rok měla ECM bankovní úvěry ve výši 105,1 milionu eur (asi 2,6 miliardy korun). Ve stejné době měla společnost vydané korunové dluhopisy za 31,5 milionu eur (kolem 770 milionů korun). V cizích měnách měla ECM dluhopisy za 81,1 milionu eur, tedy přibližně v hodnotě dvou miliard korun.

Developerská firma v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Před časem se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti.

Hlavním projektem firmy je v současnosti především bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci.

ECM založil Janků v roce 1991. V současnosti je hlavním akcionářem a zároveň generálním ředitelem ECM. Společnost s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím firmy ECM Group.

ČTK