30. dubna 2012 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České spořitelně se daří. Za první čtvrtletí jí vzrostl čistý zisk

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna zvýšila za letošní 1. čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 17,2 procenta na 4,46 miliardy korun. Provozní zisk banky vzrostl o 2,8 procenta na 6,83 miliardy korun. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů oznámila banka.

Na hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí měl podle banky vliv především růst čistého úrokového výnosu, meziroční pokles tvorby opravných položek na úvěrová rizika a pokles provozních nákladů. "I v prvním čtvrtletí jsme sklízeli plody našeho dlouhodobého úsilí poskytovat co nejužitečnější řešení klientům všech zákaznických segmentů," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČS Pavel Kysilka.

Vzrostl objem dluhopisů
Čistý úrokový výnos se zvýšil o 5,1 procenta na 7,84 miliardy Kč. Rostly úrokové výnosy z dluhopisů díky nárůstu jejich objemu v bilanci banky.

Zároveň banka snížila úrokové náklady na vlastní emitované dluhopisy a podřízený dluh. Také se mírně zvýšil čistý úrokový výnos z klientských úvěrových obchodů.

PSALI JSME

Bilanční suma dosáhla 911,51 miliardy Kč, což představuje pokles o 2,6 procenta. "Meziročně se zvýšil objem portfolií cenných papírů zejména dluhopisů a snížil se objem mezibankovních pohledávek zejména repoobchodů," uvedla ČS. Na pasivní straně bilance se snížily mezibankovní závazky, vlastní emitované cenné papíry a podřízený dluh. Zvýšil se objem vlastního kapitálu.

Díky nárůstu hypotečních úvěrů a vyššího úvěrování podnikatelských subjektů se bance meziročně zvýšil objem celkového portfolia klientských úvěrů o 3,3 procenta na 482,22 miliardy Kč. Klientské vklady meziročně klesly o 1,6 procenta na 691,25 miliardy korun, vklady občanů ale stouply o 2,5 procenta na 540,66 miliardy Kč.

Ke konci letošního března měla banka 1,43 milionu aktivních klientů přímého bankovnictví SERVIS 24 a BUSINESS 24, jejich počet tak meziročně stoupl o 6,6 procenta. Počet provedených transakcí vzrostl o 6,5 procenta na téměř 27 milionů. Celkový počet vydaných aktivních platebních karet byl 3,15 miliónu kusů (pokles o 1,3 procenta), z toho kreditní karty činily 0,38 miliónu kusů. Počet bankomatů a platbomatů České spořitelny se zvýšil o 7,7 procenta na 1419 kusů.

ERSTE GROUP

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 7,8 procenta na 346,5 milionu eur (zhruba 8,6 miliardy Kč). Nižší provozní výnosy vedly navzdory redukci provozních nákladů v prvním čtvrtletí proti stejnému období loňského roku k poklesu provozního zisku o 11,2 procenta na 915,7 milionu eur. Příčinou tohoto vývoje byl v první řadě pokles čistého zisku z obchodních operací způsobený nižšími výnosy z ocenění.

Čistý úrokový výnos Erste v prvním čtvrtletí se zvýšil o 2,7 procenta na 1,34 miliardy eur. Čisté příjmy z poplatků a provizí klesly o 5,5 procenta na 430,3 milionu eur, především v důsledku slabšího vývoje obchodu s cennými papíry.

Lidovky.cz, ČTK