Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Oblíbené all inclusive nebude jako dřív. Hosté už si nebudou sami nabírat jídlo ani čepovat pivo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA  Kdo letos vyrazí na prázdniny do Bulharska, Řecka či do jiné dovolenkové destinace, musí se připravit na mnohá omezení. Ta se týkají i Čechy oblíbeného programu all inclusive, v jehož rámci mohou hoteloví hosté neomezeně konzumovat jídlo a nápoje. Zůstane sice zachován, už ale nebude mít tradiční samoobslužnou podobu.

„Přímo u bufetu bude stát personál hotelu a klientům nabere jídlo, aby se ho vůbec nedotýkali. Číšník nebo servírka bude mít samozřejmě roušku. Konkrétní výběr pokrmů ale zůstane na klientech,“ řekl pro Lidovky.cz Petr Šatný, mluvčí CK Alexandria.

Ve hře je ještě další varianta, kdy hotel připraví jednotlivé porce na talíře a hosté si je pouze odnesou ke stolu. „Je na každém hotelu, jak to nakonec vyřeší. Varianty mohou také kombinovat. Všechna jídla navíc nemůžete přichystat předem na talíře,“ řekl webu Lidovky.cz Jan Bezděk, mluvčí CK Fischer. Podobný systém bude fungovat také v případě nápojů.

Osekaná nabídka zájezdů

Směr dovolené mohou zatím lidé vybírat z omezené nabídky destinací. Většina tuzemských cestovních kanceláří prodává letní zájezdy právě do Bulharska a Řecka. Chybějí oblíbené Turecko a Egypt. A zájezdy do Itálie budou v nabídce až od září. „Itálii jsme se rozhodli aktuálně nenabízet, protože čekáme, jak se tam situace vyvine. Je to země, která byla velmi zasažená koronavirem,“ dodal Šatný.

„Prodejci zájezdů nabízejí především evropské destinace kolem Středomoří, které jsou zároveň součástí Evropské unie,“ upřesnil pro Lidovky.cz Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK).

Na letní dovolenou k moři odcestuje letos podstatně méně Čechů než loni. „Počítáme s poklesem zájmu asi o 70 procent ve srovnání s minulým rokem, který byl velmi úspěšný,“ řekl Jan Bezděk, mluvčí CK Fisher.

Omezené je také spektrum ubytovacích zařízení. Někteří hoteliéři, zejména v Řecku, se totiž rozhodli zatím raději neotevřít. „Odhadujeme, že máme pro letošní rok o 30 procent menší nabídku hotelů v cílových destinacích. Někteří majitelé hotelů se totiž obávají, že by nezvládli přísná hygienická opatření,“ dodal webu Lidovky.cz Bezděk.

Podle odhadů CK Alexandrie bude rozdíl ve srovnání s loňskem asi čtvrtinový.

Exotika stále v nedohlednu

Na exotické destinace si ještě budeme muset nějakou dobu počkat. Většina cestovních kanceláří je má v nabídce až od října nebo od listopadu.

„Nedokážeme v tuto chvíli odhadnout, kdy bude možné vycestovat do vzdálených destinací, jako je Japonsko, Thajsko nebo Jižní Korea,“ popisuje Papež z ACK. „Se zeměmi intenzivně komunikujeme, ale nevíme, kdy to schválí česká vláda. Budeme rádi, když se otevře Tunisko, Spojené arabské emiráty, Maledivy nebo Vietnam – tam byl výskyt koronaviru nízký.“

Evropská unie však tyto země dosud nezařadila mezi bezpečné, takže zelenou jim na symbolickém cestovním semaforu nemůže dát ani česká vláda.

„Nejvíc nás na tom zlobí to, že v tuhle chvíli rozhoduje politika místo toho, aby rozhodovalo zdraví. To nás rozčiluje. Například Británie je zelená, ale bylo tam mnohem více nakažených než ve Vietnamu nebo ve Spojených arabských emirátech,“ dodal místopředseda ACK Jan Papež.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...