22. února 2013 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká stopa ve Smrtonosné pasti: Bruce Willise zachrání lustr z Bydžova

V pátém pokračování Smrtonosné pasti se objeví lustry od českého skláře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pátém pokračování Smrtonosné pasti se objeví lustry od českého skláře. | foto: Youtube

NOVÝ BYDŽOV Řadě lidí z Nového Bydžova na Hradecku bude při sledování nového kasovního trháku Smrtonosná past 5 s Brucem Willisem v hlavní roli zřejmě něco povědomé. Při jedné z přestřelek americké megastar s padouchy se totiž na plátně objeví i křišťálové lustry z produkce bydžovské rodinné firmy Lucky Glass.

"Když nás v březnu 2012 oslovili lidé ze štábu Smrtonosné pasti s přáním využít v jedné z akčních scén naše křišťálové lustry, považovali jsme to nejprve za žert," říká k počátku kontraktu na dodávku 45 lustrů majitel Lucky Glass Jaroslav Lucký.

Bruce Willis prohodí ve Smrtonosné pasti padoucha lustrem od českého skláře.

Jedním z obřích lustrů policista John McClane, ztvárněný Willisem, svého soka z řad ruské mafie prohodí a dostane se tak z jinak bezútěšné situace.

Šlo však o skutečnost. "Dostali na nás doporučení od jednoho našeho spokojeného zákazníka. Vše se pak intenzivně upřesňovalo dva měsíce," dodal Lucký.

Ve studiích v Budapešti, kde Američané film natáčeli, Bydžovští loni v červnu zajistili i montáž lustrů. "Ve filmu naše křišťálové lustry posloužily k dekoraci tanečního sálu, kde se jedna z ústředních akčních scéna odehrála," řekl Lucký. Spolupráci s americkým štábem označil za zajímavou zkušenost, která se může zdařit jednou za život.

Lucky Glass, která má do 20 zaměstnanců a křišťálové lustry dodává do téměř 80 zemí celého světa, pro filmovou produkci vyrobila pět velkých lustrů a 40 menších svítidel na stěny. Pět velkých lustrů je vůbec největšími svítidly z nabídky firmy.

Jeden váží asi 70 kilogramů, má 42 žárovek a vysoký je téměř 170 centimetrů. Jeho katalogová cena činí přes 70.000 korun. Dodaná svítidla byla z běžné produkce, stejná si podle Luckého může objednat jakýkoliv zákazník.

Majitel společnosti Lucky Glass Jaroslav Lucký.

Majitel společnosti Lucky Glass Jaroslav Lucký.

Bydžovští skláři považují dodávku pro filmaře za dobrou referenci, která jim pomůže ve zvýšení odbytu doma i v cizině. Z podniku, který vznikl před 13 lety, jde na export přes 80 procent produkce. Měsíčně firma vyrobí několik stovek lustrů.

Hlavním odbytištěm je Evropa. Za perspektivní trh Lucky Glass pokládá i Rusko, které bylo v minulosti největším odbytištěm českého křišťálu. "Právě v Rusku se děj nové Smrtonosné pasti i scény s našimi lustry odehrávají," upozornil na jistou souvislost filmu a exportních záměrů podniku Lucký.

McClane opět v akci

V pátém pokračování Smrtonosné pasti se objeví české lustry.

V Česku bude mít páté pokračování Smrtonosné pasti s podtitulem Opět v akci premiéru 14. března. Světová premiéra byla 14. února. Film zahájil úspěšně. Během svého prvního víkendu byl v severoamerických kinech nejnavštěvovanějším filmem, za který diváci zaplatili na vstupném 25 milionů dolarů (476 milionů korun).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz