Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká výroba nepřestává klesat. Průmysl zklamal, míní analytici

Hutě ArcelorMittal Ostrava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hutě ArcelorMittal Ostrava. | foto: ČTK

PRAHA Výsledky průmyslu za listopad nepříjemně překvapily, výroba po zohlednění počtu pracovních dnů klesla nejvíce od září 2009. Podle oslovených analytiků by se měla průmyslová výroba odrazit ode dna před polovinou tohoto roku v souvislosti s oživením poptávky v zahraničí.

Průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 3,9 procenta po říjnovém zvýšení o 4,1 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se v porovnání s listopadem 2011 snížila o 6,2 procenta.

"Výsledek hodnotíme jednoznačně jako zklamání. Opět se potvrzuje slabost české ekonomiky," komentoval data analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Tento rok očekává mírný růst průmyslové výroby o 0,2 procenta. Za minulý rok odhadl pokles na minus 0,8 procenta. "Dno průmyslové výroby by již mělo být v dohledu, někdy v prvním až druhém čtvrtletí tohoto roku," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Protichůdný vývoj předstihového ukazatele PMI a indikátoru důvěry Českého statistického úřadu za prosinec nedává jednoznačnou odpověď na otázku, zda se průmysl již nachází na svém dnu, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Meziročním poklesům se podle něj průmysl pravděpodobně nevyhne ani v prvních měsících nového roku. "Impulz k obratu přinese až oživení zahraniční poptávky, ke kterému doufejme dojde dříve než v druhé polovině roku," podotkl.

"Velká část odvětví se dostává do problémů a nepředpokládáme, že by zlepšení nastalo v prvních měsících příštího roku," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Nejdéle klesá elektrotechnika

Ve druhém pololetí je patrné zpomalení, a to často i ve firmách, kterým se dařilo. Indikátory naznačují, že vývoj v prosinci loňského roku bude přibližně stejný, tedy pozvolný pokles, doplnil analytik svazu Bohuslav Čížek.

Analytik Patria Finance David Marek připomněl, že záporné jsou také statistiky změny tržeb, nových zakázek i zaměstnanosti. Recese nejvýrazněji postihuje elektrotechnický průmysl, jehož produkce klesá již 19 měsíců v řadě.

Dalším postiženým odvětvím je hutní průmysl, jehož produkce klesá již 12 měsíců v řadě. Překvapivě výrazně se propadla výroba v gumárenství a plastikářství. Z významných odvětví se výroba mírně zvýšila jen v automobilovém průmyslu.

Začarovaný kruh šetření

"Obrázek je tedy stále stejný. Světu se moc nedaří, ale není to žádné drama. Doma to je horší. Zde není poptávka moc vidět. Průmysl proto propouští. To ale samozřejmě nemůže skončit ničím jiným než tím, že lidé budou opět víc šetřit, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu. Čím víc budou lidé šetřit, tím méně se bude vyrábět, a tím méně bude potřeba zaměstnanců," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Listopadové výsledky průmyslové výroby nevybočily z nastoupené řady a setrvaly v sestupném trendu, uvedl ředitel sekce průmyslu ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

Problémy se již podle něj nevyhýbají ani rozhodujícímu automobilovému průmyslu, na který stále intenzivněji doléhá krize evropského trhu. I přes mírné zlepšení předstihových indikátorů, zůstává výhled na nejbližší měsíce velmi nejistý, poznamenal.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!