23. května 2013 12:14, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká zbrojovka dodá Egypťanům 50 tisíc pistolí

Pistole CZ P-07 Duty  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pistole CZ P-07 Duty | foto: Reprofoto

BRNO Česká zbrojovka z Uherského Brodu vyhrála v Egyptě mezinárodní tendr na dodávku 50 tisíc pistolí pro egyptské ministerstvo vnitra. Objem ročního kontraktu je ve stovkách milionů korun.

Pistole CZ P-07 Duty jsou menší než ty, které pro českou armádu a složky ministerstva vnitra Česká zbrojovka dodává. Firma v Egyptě uzavřela roční kontrakt, na který navazuje dodávka několika set kusů škorpionů.

Obchod oznámil na veletrhu obranného průmyslu Idet v Brně generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. "Předpokládám, že v příštím roce budeme pokračovat v těchto parametrech," uvedl. Část dodávky má už firma za sebou. "Minulý týden jsme odvezli první část," dodal Kovařík.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma nabízí své zbraně i do Iráku. Jedná o dodávce pušek, samopalů a pistolí. O kontraktu by měla irácká strana rozhodnout letos. Celkem by mělo jít o 20.000 útočných pušek a stejný počet pistolí. Irácká strana uvažuje v této souvislosti o vybudování servisního a školicího střediska pro servis zbraní přímo v Iráku.

Česká zbrojovka je jednou z největších českých zbrojařských firem. Její roční tržby se v posledních letech pohybují nad dvěma miliardami korun. Loni firma vyrobila a prodala 180 tisíc kusů zbraní. Kromě výroby pro ozbrojené složky, dodává na trh i sportovní zbraně. Zabývá se i nezbrojní výrobou.

Firma má mateřský závod v Uherském Brodě. Kromě produkce zbraní v mateřském závodě vyrábí také zbraně pro sport a lov v Brně. Současná akciová společnost vznikla v roce 1992. Historie zbrojní výroby v Uherském Brodě ale sahá až do 30. let minulého století.

Lidovky.cz, ČTK