30. května 2018 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká zbrojovka měla loni rekordní čistý zisk 625 milionů korun

Otestování CZ BREN 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otestování CZ BREN 2 | foto: Armáda ČR

UHERSKÝ BROD  Česká zbrojovka z Uherského Brodu loni dosáhla rekordního zisku 625 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o téměř 28 milionů Kč. V roce 2017 společnost vykázala i nejvyšší výnosy ve své historii, dosáhly 4,523 miliardy korun. Předloni činily 4,101 miliardy Kč. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou v úterý schválila řádná valná hromada, řekl viceprezident pro vnější komunikaci zbrojovky Radek Hauerland.

Za rostoucími výnosy i zisky je růst výroby. Loni podnik znovu prodal přes 300 000 zbraní, export se na prodejích podílel zhruba 90 procenty. Firma obchoduje s asi 100 zeměmi. Největší exportní teritoria tvoří Evropa, Thajsko, Kanada a především USA.

Letos na jaře koupila maďarská státní zbrojařská firma M.o.D. Arzenál od České zbrojovky licenci na výrobu 200 000 ručních zbraní v hodnotě 100 milionů eur (asi 2,57 miliardy Kč). Výroba se týká pistolí, samopalů a útočných pušek, které využije převážně maďarská armáda. 

V rámci desetileté licence bude maďarská zbrojovka vyrábět pistole řady P-07/09, samopaly Scorpion a útočné pušky CZ Bren 2. V první etapě se budou v Maďarsku pouze montovat díly dodané z Česka. Od ledna příštího roku už půjde o výrobu celých zbraní.

Střelné zbraně - ilustrační foto
Samopal škorpion vzor 61

Česká zbrojovka uvedla v uplynulých měsících na trh také několik novinek. Patří mezi ně odstřelovačská puška CZ TSR, kterou firma vyvíjela na základě připomínek uživatelů z ozbrojených složek. Primárně je tedy určena pro vojenské použití. Mezi pistolemi představují novinky modely CZ P-10 C OR a CZ Shadow 2 OR. Nabídka zbrojovky je bohatší také o tři další varianty třetí generace malorážkových adaptérů Kadet pro pistole CZ. Mezi dlouhými kulovými zbraněmi představila společnost dva nové modely inspirované univerzální loveckou a sportovní kulovnicí CZ 557 Varmint. Řadu rozšířil i model CZ 557 Lux II.

Firma je úspěšná i v civilní výrobě, věnuje se automobilovému a leteckému průmyslu. S postupným růstem také souvisí stálé zvyšování počtu zaměstnanců, aktuálně jich má podnik zhruba 1874. Přestože nové kvalifikované techniky nachází obtížně, těží ze spolupráce s Centrem odborné přípravy technické. Škola funguje přímo při České zbrojovce. Jednou za dva až tři roky otevírá podnik ve spolupráci s ostravskou Technickou univerzitou také obor konstruktér a technolog.

Devadesát procent akcií zbrojovky patří společnosti EHC CZUB, SE, kontrolované René Holečkem, zbylých deset procent členům představenstva. Firma funguje od roku 1936, nyní má kromě mateřského závodu v Uherském Brodě výrobu i v Brně, na Slovensku nebo v USA.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP BASIS SPECIALIST– JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 68 000 Kč