28. května 2015 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České aerolinie prodělaly 631 milionů. Peníze rozdávaly na odstupném

Letoun ATR-72 společnosti ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun ATR-72 společnosti ČSA. | foto: Wikipedie.cz

PRAHA České aerolinie v loňském roce hospodařily se ztrátou 631 milionů korun, což je téměř o třetinu méně než o rok dřív. Tržby se firmě, která nyní čelí stávkové pohotovosti některých zaměstnanců, snížily o 6,5 procenta na 9,5 miliardy korun.

Na hospodářské výsledky tuzemského dopravce jako první upozornil deník E15. Na provozní úrovni aerolinky zmenšily ztrátu z více než miliardy na loňských 518 milionů korun. 

„Loňská letní sezona byla zisková, v závěru roku navíc začala fungovat opatření restrukturalizačního plánu přijatého v září,“ řekl mluvčí společnosti Daniel Šabík. Podle něj je celkový výsledek horší než provozní hlavně kvůli odchodům zaměstnanců, kterým se vyplácelo odstupné.

Počet cestujících loni ČSA klesl o pětinu na 2,27 milionu, hlavně kvůli ukrajinsko-ruské krizi. Na Ukrajině pasažérů ubylo o 60 procent, na ruském trhu o pětinu. I proto svých 17 letadel aerolinky od loňska směřují spíše do západní a severní Evropy, což se podle Šabíka projevuje pozitivně i ve výsledcích prvních čtyř měsíců letoška. 

Firma také tvrdí, že jí začal vydělávat dálkový spoj do Soulu.

Stávkovou pohotovost v ČSA vyvolal nesouhlas s návrhem kolektivní smlouvy, který předložilo vedení společnosti. Ve středu v poledne stávkovou pohotovost zahájili stevardi a letušky, dnes v poledne by se k nim podle zdroje ČTK ve firmě měli připojit piloti.

Stát v ČSA vlastní necelých 20 procent akcií, 44 procent má korejská Korean Air a 34 procent soukromá letecká společnost Travel Service. Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.