Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České akcie by v příštím roce mohly růst až o desetinu

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

PRAHA Analytici svorně tvrdí, že by české akcie v příštím roce mohly růst až o deset procent. Růst z hlavních titulů očekávají zejména u akcií ČEZ a Telefóniky, naopak banky jsou podle nich již dost drahé. V letošním roce zatím akcie na pražské burze posílily o zhruba 14 procent.

"České akcie čeká příznivý rok. Očekávaný sedmiprocentní růst českého trhu při nízkých úrokových sazbách vkladů nevypadá věru zle," uvedl hlavní analytik Patria Finance David Marek.

Drahé se podle něj zdají být pouze akcie Erste Bank, Orka a Unipetrolu. Největší růst odhaduje u akcií CME (51 procent), Fortuna (Fortuna 38 procent), ČEZ (25 procent) a Telefónica (22 procent).

ČTĚTE DÁLE:

"Očekáváme, že akciové trhy mají v příštím roce reálnou šanci opět růst. V prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb by očekávané výnosy kolem sedmi až deseti procent měly být pro investory zajímavé," řekl  analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Na pražské burze čeká lepší příspěvek energetických titulů, zvláště ČEZ. Naopak bude zřejmě chybět tak silný příspěvek bank. Erste i Komerční banka jsou podle něj nyní již daleko blíže své férové hodnotě, a tak silné nárůsty jako letos bude těžké zopakovat.

Trhy budou stále rozkolísané

Makléř Fio banky David Brzek se domnívá, že velkých ekonomicko-politických otázek s globálním dopadem nebude již tolik jako v letošním roce. Přesto lze prý očekávat, že trhy bude nadále rozkolísané. "Aktuálně v základním scénáři očekávám růst indexu PX kolem deseti procent," odhadl.

Pro příští rok nezavrhuje ztrátové tituly z letošního roku. "Prostředí pro ČEZ a Telefóniku není aktuálně nejlepší, ale nadále je považuji za stabilní společnosti se silnou rozvahou," dodal.

Příští rok v Praze by mohl být relativně úspěšnější v dividendách, míní analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Erste Bank se vrátí k dividendě, Komerční banka by měl mít dividendu vyšší, růst dividendy by si mohl udržet Pegas a ostatní plus minus zůstanou asi 'na svém'. Dividendové tituly by tedy opět mohly sehrát stabilizující roli," podotkl.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...