Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

České akcie by v příštím roce mohly růst až o desetinu

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

PRAHA Analytici svorně tvrdí, že by české akcie v příštím roce mohly růst až o deset procent. Růst z hlavních titulů očekávají zejména u akcií ČEZ a Telefóniky, naopak banky jsou podle nich již dost drahé. V letošním roce zatím akcie na pražské burze posílily o zhruba 14 procent.

"České akcie čeká příznivý rok. Očekávaný sedmiprocentní růst českého trhu při nízkých úrokových sazbách vkladů nevypadá věru zle," uvedl hlavní analytik Patria Finance David Marek.

Drahé se podle něj zdají být pouze akcie Erste Bank, Orka a Unipetrolu. Největší růst odhaduje u akcií CME (51 procent), Fortuna (Fortuna 38 procent), ČEZ (25 procent) a Telefónica (22 procent).

ČTĚTE DÁLE:

"Očekáváme, že akciové trhy mají v příštím roce reálnou šanci opět růst. V prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb by očekávané výnosy kolem sedmi až deseti procent měly být pro investory zajímavé," řekl  analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Na pražské burze čeká lepší příspěvek energetických titulů, zvláště ČEZ. Naopak bude zřejmě chybět tak silný příspěvek bank. Erste i Komerční banka jsou podle něj nyní již daleko blíže své férové hodnotě, a tak silné nárůsty jako letos bude těžké zopakovat.

Trhy budou stále rozkolísané

Makléř Fio banky David Brzek se domnívá, že velkých ekonomicko-politických otázek s globálním dopadem nebude již tolik jako v letošním roce. Přesto lze prý očekávat, že trhy bude nadále rozkolísané. "Aktuálně v základním scénáři očekávám růst indexu PX kolem deseti procent," odhadl.

Pro příští rok nezavrhuje ztrátové tituly z letošního roku. "Prostředí pro ČEZ a Telefóniku není aktuálně nejlepší, ale nadále je považuji za stabilní společnosti se silnou rozvahou," dodal.

Příští rok v Praze by mohl být relativně úspěšnější v dividendách, míní analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Erste Bank se vrátí k dividendě, Komerční banka by měl mít dividendu vyšší, růst dividendy by si mohl udržet Pegas a ostatní plus minus zůstanou asi 'na svém'. Dividendové tituly by tedy opět mohly sehrát stabilizující roli," podotkl.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...