24. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České akcie by v příštím roce mohly růst až o desetinu

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

PRAHA Analytici svorně tvrdí, že by české akcie v příštím roce mohly růst až o deset procent. Růst z hlavních titulů očekávají zejména u akcií ČEZ a Telefóniky, naopak banky jsou podle nich již dost drahé. V letošním roce zatím akcie na pražské burze posílily o zhruba 14 procent.

"České akcie čeká příznivý rok. Očekávaný sedmiprocentní růst českého trhu při nízkých úrokových sazbách vkladů nevypadá věru zle," uvedl hlavní analytik Patria Finance David Marek.

Drahé se podle něj zdají být pouze akcie Erste Bank, Orka a Unipetrolu. Největší růst odhaduje u akcií CME (51 procent), Fortuna (Fortuna 38 procent), ČEZ (25 procent) a Telefónica (22 procent).

ČTĚTE DÁLE:

"Očekáváme, že akciové trhy mají v příštím roce reálnou šanci opět růst. V prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb by očekávané výnosy kolem sedmi až deseti procent měly být pro investory zajímavé," řekl  analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Na pražské burze čeká lepší příspěvek energetických titulů, zvláště ČEZ. Naopak bude zřejmě chybět tak silný příspěvek bank. Erste i Komerční banka jsou podle něj nyní již daleko blíže své férové hodnotě, a tak silné nárůsty jako letos bude těžké zopakovat.

Trhy budou stále rozkolísané

Makléř Fio banky David Brzek se domnívá, že velkých ekonomicko-politických otázek s globálním dopadem nebude již tolik jako v letošním roce. Přesto lze prý očekávat, že trhy bude nadále rozkolísané. "Aktuálně v základním scénáři očekávám růst indexu PX kolem deseti procent," odhadl.

Pro příští rok nezavrhuje ztrátové tituly z letošního roku. "Prostředí pro ČEZ a Telefóniku není aktuálně nejlepší, ale nadále je považuji za stabilní společnosti se silnou rozvahou," dodal.

Příští rok v Praze by mohl být relativně úspěšnější v dividendách, míní analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Erste Bank se vrátí k dividendě, Komerční banka by měl mít dividendu vyšší, růst dividendy by si mohl udržet Pegas a ostatní plus minus zůstanou asi 'na svém'. Dividendové tituly by tedy opět mohly sehrát stabilizující roli," podotkl.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...