Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

České banky chtějí šetřit. Plánují uzavřít desítky poboček a propustit stovky zaměstnanců, včetně manažerů

Ekonomika

  17:05
Praha - Domácí peněžní domy hledají cestu, jak udržet vysokou míru ziskovosti. Chystají se proto šetřit, a to v době, kdy se příjmy od klientů neustále ztenčují. Zaměřit se proto chtějí na výrazné snížení vlastních nákladů. Rychle postupující digitalizace jim umožňuje „osekat“ náklady na „kamenné“ pobočky, jejichž využívání postupně klesá. Tnout do „živého“ se chystají i ve svých centrálách – z nich mají zmizet stovky lidí.

Podle informací LN i Česká spořitelna plánuje snížit počet manažerských pozic o několik desítek lidí. foto: Lidové noviny

Konkrétní kroky úspor už oznámily například Československá obchodní banka (ČSOB) a Komerční banka. „V průběhu tří let dojde ke snížení počtu poboček o zhruba 15 procent. Na některých našich pobočkách pozorujeme klesající frekvenci návštěv zákazníků a jako každá jiná společnost, ani banka nemůže jít proti trendu a dělat, že se nic neděje,“ řekl LN mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Vývoj počtu zaměstnanců a poboček v bankovním sektoru.

Manažerské pouštění žilou

V současnosti Komerční banka provozuje více než 370 poboček. Uzavřít se chystá téměř 60 z nich. Nejde přitom nijak proti trendu. Postupně snižuje počet svých poboček i největší tuzemská banka – Česká spořitelna. Například ještě v červnu 2016 měla spořitelna asi 606 poboček, v červnu letošního roku jich bylo 504.

Výrazné úspory chystají banky i v personální oblasti. Chtějí přitom škrtat i v dosud „chráněné“ zóně středního a vyššího managementu. Důkaz? Například Komerční banka ve své pololetní zprávě oznámila, že jen na odstupném počítá s náklady ve výši 223 milionů korun. „Kolik lidí bude z Komerční banky propuštěno, nevím. K propouštění má totiž dojít v následujících třech letech. Odhadl bych, že by to mohlo být 800 až tisíc pracovních pozic,“ uvedl František Hupka, předseda Odborového svazu pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví.

Banky zdraží hypotéky. Lidé se „předzásobují“

Velké změny chystá i ČSOB, která je podle aktiv největší bankou v zemi. „V plánu máme zrušení zhruba 400 pracovních míst v celé skupině ČSOB,“ upřesnil mluvčí banky Patrik Madle. Podle předsedkyně Moderních odborů v ČSOB Lady Spielbergerové se rušení bude týkat ve velkém hlavně poboček.

„Ve čtvrtek 20. září proběhlo projednávání organizačních změn, při kterém bylo předloženo dalších přibližně 170 pozic, z čehož téměř dvě třetiny byly právě pozice z pobočkové sítě, kde se změny týkaly omezování nebo rušení pokladních služeb na vybraných pobočkách, rušení vybraných méně ziskových poboček, ale i redukce dalších obchodních pozic,“ říká Spielbergerová. Už v srpnu se přitom podle předsedkyně Moderních odborů řešilo zrušení asi 14 míst, z nichž většina připadala na lidi z pobočkové sítě.

„Rozhodnutí o hromadném propouštění v ČSOB zejména v obchodních pozicích v současné době odmítáme a doporučili jsme vedení banky zvážit rizika a přehodnotit svá rozhodnutí,“ dodává Spielbergerová. Banky nicméně považují chystané kroky za nevyhnutelné. „Musíme být co nejproduktivnější a přizpůsobovat počet zaměstnanců našim potřebám a potřebám našich klientů,“ prohlásil Patrik Madle.

Úspory prý zajistí zdraví bank

 I největší tuzemská banka, Česká spořitelna, prochází změnou, která má vést k efektivnějšímu řízení. Velké propouštění ale vylučuje. „Nechystáme masivní propouštění. Míra rušení a tvorby pracovních pozic se v roce 2018 nebude vymykat průměrnému poměru mezi vznikajícími a zanikajícími pozicemi v posledních letech,“ uvedl Scott Marlowe, ředitel lidských zdrojů ČS.

Podle informací LN i Česká spořitelna plánuje snížit počet manažerských pozic o několik desítek lidí. Jak to bude v následujících letech, však není úplně zřejmé, protože se banka jasně nevyjádřila.

Pomalu rostou úroky ze spoření. Velké banky ale vyčkávají

Úsporné kroky přitom přicházejí v době, kdy se bankovnímu sektoru dlouhodobě daří. Banky však argumentují tím, že načasování takových změn je optimální právě na dobu růstu. „Období prosperity je ideální pro realizaci podobných změn,“ říká Marlowe.

„Zájem akcionářů, klientů i zaměstnanců je stejný, chceme zdravou banku, která roste a je úspěšná. Management se musí zabývat delším výhledem, aby ochránil Komerční banku jako úspěšnou firmu v perspektivě mnoha dalších let, a dělat úsporná opatření v dobrých časech je méně bolestivé než v časech špatných,“ prohlásil Pavel Zúbek.

Autor: