Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České banky sčítají ztráty, v Řecku přišly o miliardy

Řecko v potížích (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko v potížích (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Téměř čtyři miliardy korun. O tolik se snížil pololetní zisk českých bank vinou investic do řeckých dluhopisů. UniCredit Bank přišla o více než polovinu zisku, mírnější byl dopad do výsledků Komerční banky a ČSOB.

Ze čtyř největších bankovních skupin pouze jedna – Česká spořitelna – v minulosti odolala nákupu obligací řecké vlády. A díky tomu navýšila konsolidovaný čistý zisk meziročně o téměř jednu čtvrtinu na rekordních 7,2 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

ČSOB, která zveřejnila výsledky v úterý jako poslední z velkých českých bank, ztratila na řeckých dluhopisech 1,3 miliardy korun. Udržela si však pozici druhé nejziskovější české banky, konsolidovaný zisk skupiny ČSOB za první pololetí dosáhl 6,2 miliardy korun.

Vedení banky je s výsledky spokojeno. "Jsem potěšen zejména tím, že jsme dokázali růst v úvěrech již čtvrtý kvartál za sebou a současně snížit náklady na úvěrové riziko," zdůraznil generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

Ztráty z řeckých dluhopisů totiž bankám aspoň zčásti kompenzovaly nižší náklady na tvorbu rezerv ke ztrátovým úvěrům. Ekonomické oživení v první polovině roku přispělo k nižšímu výskytu selhání všech hlavních skupin klientů – tedy velkých i menších firem, podnikatelů a domácností.

ČTĚTE VÍCE:

ČSOB a UniCredit Bank mají proti Komerční bance výhodu v tom, že přecenily řecké dluhopisy o 37 procent, tedy na jejich tržní hodnotu. Jsou tak lépe připraveny na případný státní bankrot Řecka, který by pravděpodobně vedl k odpisu více než poloviny hodnoty dluhu země.  

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!