10. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České banky sčítají ztráty, v Řecku přišly o miliardy

Řecko v potížích (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko v potížích (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Téměř čtyři miliardy korun. O tolik se snížil pololetní zisk českých bank vinou investic do řeckých dluhopisů. UniCredit Bank přišla o více než polovinu zisku, mírnější byl dopad do výsledků Komerční banky a ČSOB.

Ze čtyř největších bankovních skupin pouze jedna – Česká spořitelna – v minulosti odolala nákupu obligací řecké vlády. A díky tomu navýšila konsolidovaný čistý zisk meziročně o téměř jednu čtvrtinu na rekordních 7,2 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

ČSOB, která zveřejnila výsledky v úterý jako poslední z velkých českých bank, ztratila na řeckých dluhopisech 1,3 miliardy korun. Udržela si však pozici druhé nejziskovější české banky, konsolidovaný zisk skupiny ČSOB za první pololetí dosáhl 6,2 miliardy korun.

Vedení banky je s výsledky spokojeno. "Jsem potěšen zejména tím, že jsme dokázali růst v úvěrech již čtvrtý kvartál za sebou a současně snížit náklady na úvěrové riziko," zdůraznil generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

Ztráty z řeckých dluhopisů totiž bankám aspoň zčásti kompenzovaly nižší náklady na tvorbu rezerv ke ztrátovým úvěrům. Ekonomické oživení v první polovině roku přispělo k nižšímu výskytu selhání všech hlavních skupin klientů – tedy velkých i menších firem, podnikatelů a domácností.

ČTĚTE VÍCE:

ČSOB a UniCredit Bank mají proti Komerční bance výhodu v tom, že přecenily řecké dluhopisy o 37 procent, tedy na jejich tržní hodnotu. Jsou tak lépe připraveny na případný státní bankrot Řecka, který by pravděpodobně vedl k odpisu více než poloviny hodnoty dluhu země.  

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!