Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České banky utopily v Řecku 9 miliard

Řecké dluhy otřásají eurem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké dluhy otřásají eurem | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř devět miliard korun. Tolik zatím prodělaly největší české banky na investicích do řeckých státních dluhopisů. Nejvíc peněz musela odepsat Komerční banka, a to přes čtyři miliardy korun.

ČSOB i UniCredit Bank ztratily v Řecku každá přes dvě miliardy korun. Zato jejich hlavní konkurent na českém bankovním trhu může být spokojen. Česká spořitelna do jihoevropských dluhopisů neinvestovala a její zisky díky tomu i letos rostou.

Další vývoj bude záviset na tom, o kolik soukromí věřitelé řecké vlády nakonec přijdou. České banky snížily účetní hodnotu řeckých dluhopisů na 30 až 40 procent pořizovací ceny. „Většina bank v Evropské unii odepsala 60 procent investice. Převládají obavy, že oznámená 50procentní redukce řeckého dluhu nebude stačit,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.

INFOGRAFIKA:

ban

Plán Evropské unie počítá se snížením hodnoty řeckého dluhu v držení bank a soukromých investorů o polovinu. Pokud se jej podaří dotáhnout do konce a pochybnosti o platební schopnosti Řecka poleví, českým bankám by se aspoň část odepsaných investic mohla vrátit zpět.

Na druhou stranu banky promarnily příležitost řecké dluhopisy včas prodat. Ještě v létě bylo možné se jich zbavit jen s 30procentní ztrátou.

Další potíže může bankám způsobit případná platební neschopnost Itálie, o které se na trhu v posledních týdnech začíná spekulovat. Komerční banka drží italské dluhopisy v hodnotě 8,3 miliardy korun, v případě ČSOB se jedná o 1,8 miliardy korun.

Matky mají potíže

Výrazné problémy kvůli zhoršující se situaci v Evropě hlásí mateřské instituce největších českých bank. Italská UniCredit i rakouská Erste, které patří Česká spořitelna, se v letošním třetím čtvrtletí ocitly ve ztrátě.

Důvodem byly zejména jejich nezdařené investice ve východní Evropě. Do čtvrtletní ztráty se kvůli zátěži řeckého dluhu propadla i belgická KBC, matka ČSOB. Société Générale, které patří Komerční banka, se sice udržela v zisku, ale z hodnoty řeckých dluhopisů musela odepsat 333 milionů eur.

Aktuální potíže vzbuzují obavy, zda mateřské instituce českých bank nevyužijí jejich dobré kondice pro zalátání děr ve svých vlastních pokladnách.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká národní banka ale uklidňuje. Podle pravidel nesmí domácí banka půjčit zahraničnímu vlastníkovi více než 25 procent vlastního kapitálu. Tento podíl, vyjádřený za celý trh, zatím nepřesáhl 14 procent. Žádná ze sledovaných českých bank také nemá problémy s kapitálovou přiměřeností, která výrazně přesahuje minimální požadavky Evropské unie.

Až na řecké obligace se daří

Odhlédneme-li od potíží s jihoevropskými dluhopisy, český bankovní sektor zůstává zdravý. „Je znát tlak na pokles poplatků, na druhou stranu rostou úrokové výnosy i celkový objem úvěrů,“ uvedl analytik Tomáš Tomčány.

České spořitelně, která žádné obligace problémových zemí nedrží, vzrostl čistý zisk za první tři letošní čtvrtletí o 15 procent na 9,56 miliardy korun. Komerční banka se musela smířit s poklesem zisku o 29 procent na 7,04 miliardy.

ČSOB uzavřela první tři čtvrtletí s čistým ziskem 8,9 miliardy korun. Nejvyšší propad zisku zaznamenala čtyřka na českém trhu – UniCredit. Její čistý výdělek za tři kvartály dosáhl 768 milionů korun. Třetiny loňské úrovně.

Rizikem pro velkou bankovní čtyřku je do budoucna možný odliv klientely k menším bankám, jež sázejí na nižší poplatky. Například počet klientských běžných účtů u České spořitelny za posledních 12 měsíců klesl o 20 tisíc, počet firemních a podnikajících zákazníků Komerční banky meziročně klesl o pět tisíc.

 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...