2. dubna 2012 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli úniku zablokovaly české banky desítky platebních karet

Platební karta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karta | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské banky preventivně zablokovaly několik desítek platebních karet. Důvodem je únik citlivých dat v USA. Zneužití platebních karet kvůli tomu banky v ČR ale neevidují, vyplývá z ankety mezi velkými bankami.

Ze společnosti Global Payments, která zprostředkuje elektronické platby, unikly údaje o držitelích 1,5 milionu platebních karet, informovaly již v pátek karetní asociace Visa a MasterCard. Ukradené informace umožňují vytvořit falešné platební karty s přístupem na účty skutečných uživatelů karet.

Zneužití platby však lze zabránit v případě, že platební systémy u obchodníků vyžadují využití bezpečnostního kódu, který je uveden na zadní straně karty.

ČTĚTE VÍCE:

"Na základě upozornění karetních asociací jsme preventivně zablokovali zhruba dvě desítky potenciálně ohrožených karet. K žádnému zneužití ale nedošlo," uvedl mluvčí Raiffeisen bank Tomáš Kofroň. Preventivně několik kusů platebních karet zablokovala i Česká spořitelna nebo ČSOB.

Riziko je minimální, tvrdí banky

Mluvčí ČSOB Pavla Hávová rovněž upozornila, že k úniku karetních dat došlo u společnosti Global Payments v USA. "Nelze tedy zaměňovat s únikem dat od společnosti Global Payments Europe, se kterou banky na českém trhu úzce spolupracují v oblasti platebních karet," uvedla.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o únik dat v USA, předpokládáme, že nedojde k ohrožení dat našich držitelů platebních karet v České republice. Přesto jsme preventivně přijali zvýšená bezpečnostní opatření ve spolupráci se společnostmi Visa a Mastercard," řekl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

"V souvislosti s informací o úniku dat ze systémů společnosti Global Payments, jsme nezaznamenali zvýšené riziko zneužití platebních karet," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Počet vydaných platebních karet v Česku loni vzrostl meziročně o 14 procent na 10,6 milionu.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz