25. července 2012 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České dráhy a Tipsport prodaly dluhopisy za miliardy

Sázková kancelář Tipsport | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sázková kancelář Tipsport | foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

PRAHA České dráhy vydaly druhou emisi mezinárodních dluhopisů. Cenné papíry za 300 milionů eur (7,7 miliardy korun) si během pondělka rozebrali hlavně evropští investoři. Roční kupon má hodnotu 4,125 procenta.

Prodávat dluhopisy se chystá i sázková společnost Tipsport, která je největším tuzemským provozovatelem kurzových sázek na sportovní události. Peníze z prodaných dluhopisů chce použít na další akvizice. Emisi bondů v celkové výši 6,15 miliardy korun již schválila Česká národní banka. Je to letos zatím nejvyšší emise, kterou ohlásila soukromá česká nefinanční firma. Informuje o tom deník E15 a Hospodářské noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

"Finanční prostředky budou použity na pokrytí investic, primárně modernizace a nákup nových vozidel, a také na částečnou úhradu krátkodobého a dlouhodobého dluhu," sdělil deníkům mluvčí ČD Radek Joklík.

Nové bondy na splacení straých závazků

Dráhy ale potřebují novou sadu bondů hlavně na splacení starých závazků. V polovině prosince je splatná vůbec první drážní emise z roku 2009, tehdy šlo ještě pouze o tuzemské cenné papíry. Celkem podnik musí splatit dvě miliardy korun.

Podle náměstka ministra dopravy a šéfa řídicího výboru Českých drah Lukáše Hampla musí jít na refinancování starých dluhů asi 70 procent výnosů z nové emise, dodal E15.

Tipsport vydá dluhopisy na podzim

"Dluhopisy vydáme pravděpodobně na podzim. Jednání s prodejci teprve probíhají," řekl E15 generální ředitel Tipsportu Petr Knybel.

Tipsport Holding vydá dluhopisy v celkové hodnotě 1,9 miliardy a sesterský Tip-sport.net Holding pak za 4,25 miliardy. Obě emise budou v listinné podobě na jméno a mají pevný úrokový výnos 12 procent.

Společnosti Tipsport loni klesl zisk na 360 milionů z předloňských 373 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.