22. března 2011 7:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České dráhy koupí 30 let staré vyřazené vagóny z Rakouska

Rakouský vagón | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský vagón |

PRAHA České dráhy (ČD) koupí od rakouských státních železnic ÖBB 32 vyřazených rychlíkových vagónů z osmdesátých let. Za vozy z let 1980 až 1982 mají ČD zaplatit zhruba 48 milionů korun. Píše o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

"Nákup schválilo představenstvo i dozorčí rada, smlouva ale ještě není podepsaná," řekl listu mluvčí ČD Radek Joklík s tím, že k převzetí vagonů by mohlo dojít během jara.

Anketa

Je nákup ojetých vozů z ciziny dobrou cestou jak zkulturnit českou železnici?

Ano, je to rychlé a levné 301
Ne, nákup šrotu je krátkozraké řešení 931
Vlakem nejezdím 45

Rakušané se starých vozů zbavují, protože kupují moderní soupravy RailJet. Podle MfD je cena 48 milionů za 32 vozů extrémně výhodná - za podobnou částku se dá koupit jeden nový vagon. Rakouské vozy, které mají zvýšit komfort cestujících, chce dopravce podle listu nasadit na rychlících z Prahy do Českých Budějovic a do Chebu, kde nyní jezdí podobně staré vagóny řady B východoněmecké výroby.

Čtěte také

Letos chtějí ČD do obnovy vagonů a lokomotiv investovat asi osm miliard korun, tedy o dvě miliardy víc než loni. V minulém roce firma uzavřela smlouvy na modernizaci a nákup vagonů a souprav za téměř deset miliard Kč.

ČTK, Lidovky.cz