21. června 2012 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České dráhy obrátily. Railjety za 2,5 miliardy nakonec koupí

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | foto: www.siemens.comReprofoto

PRAHA České dráhy jsou těsně před podpisem smlouvy na nákup sedmi vysokorychlostních vlaků Railjet od německé společnosti Siemens za zhruba 2,5 miliardy korun.Před dvěma měsíci přitom dopravce uvedl, že definitivně odstoupil od nákupu 16 těchto souprav, protože na nákup za zhruba pět miliard korun nemá prostředky.

Původně měly být soupravy od Siemensu nasazeny pro spoje do Německa, dráhy koncem dubna od záměru je koupit upustily s odůvodněním, že peníze budou potřebovat na nákup vlaků, se kterými se budou účastnit výběrových řízení na českých liberalizovaných tratích. Vlaky z chystaného kontraktu mají jezdit na trati z Prahy do Vídně a Štýrského Hradce, jejich použití je podmínkou ze strany rakouských drah. O nákupu informovala MF DNES a Hospodářské noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

České dráhy bude každá souprava stát stejně, jako kdyby nákup provedly v původně plánovaném rozsahu. Se sedmi soupravami mají České dráhy na trase do Rakouska provozovat 70 procent spojů, rakouské dráhy zbylých 30 procent.

Pro vlaky se podle obou deníků nově už nepočítá s českými lokomotivami. Soupravy by měly tahat lokomotivy Taurus od Siemensu, které si České dráhy zřejmě půjčí od rakouských drah. Šéf českého zastoupení Siemens Mobility Jan Maj deníku řekl, že pokud bude kontrakt podepsán v průběhu června, budou všechny vozy vyrobeny do konce roku 2013.

Lidovky.cz, ČTK