17. října 2009 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České dráhy propustí 450 lidí a prodají majetek

Počet zaměstnanců drah by se měl snížit až o čtyři tisíce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet zaměstnanců drah by se měl snížit až o čtyři tisíce. | foto: Lidové noviny

PRAHA České dráhy (ČD) chtějí do poloviny prosince propustit 450 zaměstnanců. Potvrdil náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Firma plánuje také prodej majetku, vyřazení starých vagonů, což by mělo firmě celkem přinést úsporu ve výši skoro 700 milionů korun.

Podle Blažka se společnost obejde bez nejméně vytížených pracovníků, když propustí také část lidí z ředitelství. Někteří pracovníci odejdou také do důchodu. "Zatím blíže neurčený počet lidí nedůchodového věku dostane od drah kompenzaci z doprovodného sociálního programu," uvedla MfD.

Státní firma počítá také s redukcí svého majetku, když chce prodat hlavně nepotřebná kolejová vozidla. Omezit chce také marketingové aktivity, když dráhy jen v minulém roce platily např. také sportovní a kulturní akce v celkové hodnotě 450 milionů korun.

ČD letos uzavřely klíčovou rámcovou dohodu s Asociací krajů a ministerstvy financí a dopravy na financování železniční dopravy na deset let dopředu, což by firmě pomohlo obnovit vozový park.

"Umožní to radikální obnovu vozového parku, což jednoroční smlouvy neumožňovaly," uvedl před měsícem generální ředitel ČD Petr Žaluda. Podle něj firma bude díky tomu moci lépe ručit za bankovní úvěry, když za ně pak koupí nové vozy, což by se mohlo podařit do deseti let při investicích mezi pěti a osmi miliardami ročně.

ČTK, Lidovky.cz