30. dubna 2014 10:34, aktualizováno  11:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České dráhy se propadly hlouběji do ztráty. Jsou dvě miliardy v minusu

Lokomotiva Taurus Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Taurus Českých drah. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA České dráhy zveřejnily svoje hospodářské výsledky za minulý rok. Skupina prohloubila ztrátu na 1,95 miliardy korun. Rok předtím státní společnost prodělala zhruba 1,6 miliardy korun.

Důvodem jsou podle vedení kurzové ztráty, náklady na nákup vozidel a neuskutečnění převodu nádraží na správce kolejí, komentoval ve výroční zprávě výsledek generální ředitel ČD Daniel Kurucz. Se ziskem skončila dceřinná ČD Cargo, která se v minulém období potýkala s výraznou ztrátou.

Státní kolos

Skupina Českých drah, do níž patří dále například Výzkumný ústav železniční nebo poskytovatel datových služeb ČD Telematika v tuzemsku zaměstnává na 25 000 lidí.

Přes celkovou ztrátu považuje vedení společnosti hospodářskou situaci za lepší výsledek, než dopravce očekával v pololetí zejména kvůli snížení provozní ztráty o 363 milionů na 174 milionů korun. Podle náměstka pro ekonomiku Pavla Krtka to znamená, že firma dokáže být hospodářsky efektivnější v tom, co je hlavním předmětem jejího podnikání, tedy v osobní a nákladní dopravě.

Celkové tržby skupiny se proti minulému období mírně snížily na necelých 33 miliard korun. Zhruba miliardovou ztrátu tržeb zaznamenala nákladní doprava, zatímco v osobní dopravě tržby podle vykázaných výsledků mírně vzrostly.

Hlavní část výsledné ztráty celé skupiny představuje ztráta v osobní dopravě. Ta vloni dosáhla téměř 1,8 miliardy korun proti 517 milionům v roce 2012. Na proti tomu nákladní doprava představovaná společností ČD Cargo skončila se ziskem 522 milionů korun po téměř dvoumiliardové ztrátě rok před tím.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's nedávno oznámila, že zvažuje snížení úvěrového stupně společnosti kvůli předpokladu horších finančních výsledků dopravce za loňský rok a neuskutečnění převodu nádražních budov z ČD na správce kolejí - Správu železniční dopravní cesty. V současnosti agentura hodnotí úvěrové závazky Českých drah stupněm Baa2.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz