23. září 2009 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České energetice chybí 15 tisíc lidí, brzy nebude mít kdo řídit elektrárny

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA  České republice hrozí nedostatek pracovníků v energetickém průmyslu. V současné době v oboru chybí asi 15 000 odborníků. Postupem času se bude situace ještě zhoršovat. Za deset let se nedostatek pracovníků může dotknout i provozu elektráren a tepláren. Shodli se na tom účastníci semináře Lidské zdroje v energetice, uspořádaném v Senátu.

"Pokles zájmu o energeticky orientované studium je hrozbou pro budoucnost," řekla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a dodala, že energetika je strategický obor, který ovlivňuje konkurenceschopnost země.

"Uniká nám know-how nových energetických technologií, hrozí zaostávání za světovým i evropským vývojem. Česká republika nemá již v současnosti adekvátní zastoupení v evropských energetických platformách a vědeckovýzkumných sítích v Evropské unii."

Jedna generace končí, další chybí Podle nezávislého konzultanta Vladimíra Vlka chybí hlavně projektanti a konstruktéři, ale také konzultanti a odborníci ve státní správě. "U provozu elektráren nastane problém za deset let, až současní odborníci odejdou do důchodu. Komu předají své zkušenosti?" položil řečnickou otázku publiku.

Tato takzvaná znalostní mezera je podle Gajdůškové v Česku vážným problémem. "Nestačí vystudovat vysokou školu, je třeba získat zkušenosti," řekla a dodala, že dnes chybí v energetice celá jedna generace.

Nedostatek odborníků se podle účastníků semináře netýká jen energetiky. "Z celého objemu vysokoškoláků je jen asi 20 procent inženýrů, ale počet technicky zaměřených inženýrů je ještě nižší," postěžovala si Gajdůšková.

Snížený zájem o obor lze podle Gajdůškové vypozorovat i z nabídky vysokých škol. "Například ČVUT dříve měla tři obory, dnes má jen jeden."  Podle Vlka je také třeba reagovat na zvýšené nároky na pracovní sílu v oblasti snižování energetické náročnosti a obnovitelných zdrojů.

Současný nedostatek je podle Gajdůškové o to více znepokojující vzhledem ke skutečnosti, že v energetice se uvažuje na několik desítek let dopředu.  Napomoci řešení by mohlo podle senátorky také vytvoření vrcholného koordinačního orgánu pro rozvoj energetiky. Iniciativa zespodu se podle ní již projevuje.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)