29. prosince 2010 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České firmy plynovod Gazela nepostaví, v tendrech uspěli Rusové

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

PRAHA Dvě největší zakázky na stavbě plynovodu Gazela, který v příštích dvou letech vyroste na území severních a západních Čech, získali uchazeči z Ruska a Turecka. Naopak české firmy se na výstavbě budou podílet jen okrajově.

Investor plynovodu, kterým je společnost Net4Gas ze skupiny RWE, zatím rozhodla o vítězi jedenácti soutěží o celkovém objemu 186 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 4,7 miliardy korun. Nyní běží tendry na dalších pět zakázek o celkovém objemu téměř 2,4 miliardy korun.

Gazela běží přes Česko

Výstavba plynovodu s názvem Gazela vyjde celkem na zhruba deset miliard korun, termín dokončení je odhadován na září roku 2012. Česká republika si díky novému plynovodu udrží pozici tranzitní země pro ruský plyn směřující do Německa.

Jako první vyroste předávací stanice v severočeském Brandově. Pokládání samotného potrubí plynovodu Gazela se však odkládá na rok 2012. Net4Gas dosud nezískal souhlas od všech vlastníků pozemků na zvolené trase plynovodu. Investor bude moci požádat o udělení stavebního povolení až po dořešení vztahů se všemi pozemkovými vlastníky.

Soutěž o stavební práce je rozdělena na tři části. Investor dosud vybral pouze dodavatele severní části, která zahrnuje také novou hraniční předávací stanici v krušnohorském Brandově. O zakázku v hodnotě téměř 1,6 miliardy korun soupeřili čtyři zájemci. Z nich jako vítěz vyšel ruský Strojtransgaz, jehož vlastníkem je plynárenský gigant Gazprom.

"Jedná se o první projekt Strojtransgazu na území České republiky. Společnost má dlouhodobé zkušenosti z evropského trhu. Od roku 1994 zrealizovala plynárenské projekty v Řecku, Finsku a Rumunsku," uvedl Strojtransgaz v oznámení pro média.

Neúspěšní uchazeči nicméně mají šanci spravit si chuť na dalších dvou etapách – střední a západní. Každá z nich představuje kontrakt v hodnotě přes miliardu korun. Termín pro podání nabídek je stanoven na počátek února.

Gazela

Zatím největší úlovek se podařil turecké společnosti Noksel Çelik Boru Sanayi. Ta již letos v březnu podepsala s Net4Gas smlouvu o dodávce ocelového potrubí o celkové délce přes 136 kilometrů. Hodnota této zakázky v přepočtu dosahuje 2,2 miliardy korun. Další část potrubí v hodnotě okolo 370 milionů korun vyrobí italská ILVA.

Menší zakázky v řádu desítek milionů korun získaly německé společnosti ThyssenKrupp, Franz Schuck a Piping Service Steuer, stejně jako belgický podnik Elster a rakouské HEAT wärmetechnische Anlagen.

Z českých společností dosud uspěla jen MSA, tradiční výrobce průmyslových armatur z Dolního Benešova v Moravskoslezském kraji. MSA pro Gazelu vyrobí regulační kohouty v hodnotě necelých 80 milionů korun.

Slavnostní položení základního kamene nejrozsáhlejšího plynárenského projektu v Česku za posledních dvacet let se odehrálo v polovině října.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!