20. prosince 2010 13:15, aktualizováno  16:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České firmy se bránily evropské kontrole, mohou přijít o procento obratu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Společnosti Energetický průmyslový holding a J&T Investment Advisors (nedávno přejmenovaná na EP INVESTMENT ADVISORS) bránily koncem listopadu kontrole inspektorů Evropské komise. Vyplývá to z předběžného šetření EK.

Firmám hrozí, že přijdou až o jedno procento ze svého celosvětového obratu ve formě pokuty. Novináře o tom informovala Evropská komise.

Komise tvrdí, že pracovníci Energetického průmyslového holdingu a J&T Investment Advisors nezablokovali účet elektronické pošty, neotevřeli zabezpečené e-maily a přesměrovali příchozí elektronickou poštu.

"Pokud jde o elektronické dokumenty, právo na neomezený přístup do prostor společnosti a na pořizování kopií dokumentů souvisejících s podnikáním znamená, že inspektorům je třeba poskytnout hesla k zabezpečené elektronické poště," uvedla komise.

Vyšetřování Bruselu se soustředí na aktivity skupiny J&T, která obě společnosti z velké části patří. V energetice Energetický průmyslový holding čelí spolu s energetickým gigantem ČEZ podezření, že vytěsňují konkurenci.

Oba případy jsou ovšem od sebe oddělené a Energetický průmyslový holding a J&T Investment Advisors tak teoreticky mohou dostat pokuty dvě, pokud by jim komise vinu dokázala.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.