Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

České firmy se vracejí do Ruska, cítí byznys

Rudé náměstí v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudé náměstí v Moskvě. | foto: Shutterstock

PRAHA Fotbalové Euro 2012 na Ukrajině. Letní univerziáda 2013 v Tatarstánu. Zimní olympijské hry 2014 v ruské Soči. Pro české sportovce jsou tyto akce ještě vzdálenou budoucností. Domácí podnikatelé ale již začali soutěžit o zakázky, které jsou na významné sportovní podniky navázány.

"Snaha našich firem najít uplatnění u těchto akcí je. Mohly by se uplatnit jako partneři a subdodavatelé," říká František Masopust, výkonný ředitel česko-ruské hospodářské komory. Koncem dubna zorganizovalo ministerstvo průmyslu a obchodu cestu do Kazaně a také Sverdlovské oblasti v Rusku.

Čtěte také:

Zájem domácích podnikatelů byl podle Masopusta enormní. "Museli jsme požádat, abychom mohli cestovat největším vládním speciálem, aby se do něj vešlo co nejvíce podnikatelů," uvedl Masopust.

V Kazani čeští obchodníci hovořili i o možnosti získat zakázky spojené s letní univerziádou v roce 2013. Například pražská firma Karex se zajímala o možnost dodávat do oblasti české autobusy. Zakázku v Kazani již má přiklepnutou i jihlavská developerská společnost PSJ.

Fotbalové EURO 2010 pomůže i českým firmám
Ta má v Kazani vybudovat multifunkční bytový komplex, který bude během univerziády sloužit jako ubytovací zařízení. Hodnota první etapy projektu by měla dosáhnout necelých 32 milionů eur. PSJ tak získala náhradu za zatím odloženou stavební zakázku spojovanou se zimní olympiádou v Soči, na kterou investor nesehnal finance.

Infografika pro zvětšení klikněte:

V současné době dochází k dramatickému nárůstu vývozu z Česka do postsovětských republik


Fotbalové Euro 2012 zase pomůže navýšit objem zakázek jihlavské firmy Baltom, která se zaměřuje na výstavbu a opravy komunikací. V okolí ukrajinského Lvova, který bude hostit některé ze zápasů Eura 2012, Baltom realizuje roční obrat 100–150 milionů korun. Intenzivní dobudování infrastruktury vyvolané Eurem 2012 může firmě navýšit zakázky.

"Euro 2012 skutečně představuje značné investiční příležitosti," řekl jednatel společnosti Miroslav Balcar. Přestože hlavní infrastrukturální zakázky jsou již většinou rozděleny, na Euru 2012 mohou participovat i další české firmy. "Uplatnění mohou najít například výrobci skleněných suvenýrů, ať již se jedná o skleněné míče nebo třeba pivní půllitry," říká generální konzul ve Lvově David Pavlita.

Bez vodky obchodovat nejde
Obchodování českým firem s Ruskem a ostatními postsovětskými zeměmi nabírá opět na intenzitě. V prvních dvou měsících letošního roku došlo v porovnání se stejným obdobím loňského roku k více než 40procentnímu růstu exportu. "České firmy hledají nové příležitosti a zjišťují, že nemají kam jít. Pochopily, že EU je již obsazená, zatímco na východě je ještě prostor," upozorňuje Masopust.

Stavební firma PSJ přiznává, že zakázky v Rusku jí kompenzují propad na české trhu. Její zahraniční zakázky, z nichž většina je právě v Rusku, loni tvořily 36 procent ročního obratu firmy.

Podnikatelé se přitom začínají více zaměřovat na vyjednávání obchodní spolupráce přímo v regionech. Do těch začínají díky rostoucí poptávce směrovat své lety i České aerolinie. Na konci března například otevřely pravidelnou linku mezi Prahou a ukrajinským Lvovem.

V Rusku se vyplatí zajít s klientem do restaurace
"Reagujeme tím na poptávku trhu," uvedla mluvčí aerolinek Hana Hejsková. K úspěchu prosadit se na postsovětských trzích je nezbytná osobní přítomnost, shodují se podnikatelé. "Časy, kdy se podnikatelé propíjeli ke kontraktům, jsou dávno pryč. To ale neznamená, že nepomůže si sednout a popovídat si nad skleničkou," přiznává Masopust.

Generální konzul Pavlita souhlasí. "Tady to nefunguje jako v Německu nebo Americe, že přijdete v kravatě a podepíšete kontrakt. Tady je potřeba jít do restaurace, posedět, povečeřet, vypít nějakou vodku. Teprve pak lze poznat, jestli se byznys povede, nebo nepovede," řekl Pavlita.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....