11. března 2009 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České firmy utíkají do daňových rájů

PRAHA Již 8990 vlastníků českých společností sídlí na místech považovaných za takzvané daňové ráje. Představuje to takřka tři procenta všech firem působících v tuzemsku. Jen v loňském roce do daňového ráje přesídlilo 740 českých firem. V těchto datech jsou ovšem jen oficiální informace, které dnes zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (Čekia).

Zájem českých firem o přesun sídla do daňově výhodnějších míst pokračuje, přestože daňové zatížení v Česku klesá. Nejčastěji se jedná o společnosti, které podnikají v oblasti nemovitostí. K nejatraktivnějším zemím patří Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, ostrov Jersey, Kajmanské ostrovy, Panama nebo Seychely.

Dynamiku přesunů majitelů českých firem do daňových rájů v druhé polovině roku zbrzdila finanční krize. "Podnikatelé zřejmě začali mít jiné starosti než optimalizovat daňovou zátěž," uvedla analytička Čekie Petra Štěpánová.

Odhad objemu daní, o které ČR v souvislosti s daňovými ráji přichází, ministerstvo financí přitom nedokáže vyčíslit. Podle mluvčího ministetsva Ondřeje Jakoba je důvodem i problematické definování pojmu daňový ráj a operací, které mají za účel vyhnout se daňové povinnosti.

Jde jen o špičku ledovce

Podle všeho jsou navíc čísla Čekie jen špičkou ledovce, protože agentura čerpá z veřejně dostupných zdrojů. Ty však nezahrnují firmy založené v daňových rájích fyzickými nebo i právnickými osobami, mnohdy pro účely fiktivního snižování daňového základu jiných, na první pohled nespřízněných společností, upozornila analytička Čekie Petra Štěpánová.

ČTK