14. července 2009 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České firmy v krizi přestaly utíkat do daňových rájů

Daňový ráj - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Počet českých společností, které sídlí na místech považované za daňové ráje, se za první pololetí zvýšil o 154 na 9144. Vyplývá to z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (Čekia). Podle agentury je kvůli hospodářské krizi zároveň ale znatelné ochlazení zájmu přesunu firem do daňových rájů. Za celý loňský rok totiž počet firem v daňových rájích narostl o 740.

"Za poklesem zájmu českých firem o přesun sídla do daňově výhodnějších destinací stojí zřejmě finanční krize, když se podnikatelé spíše starají o přežití než o daňovou optimalizaci," uvedla analytička Čekie Petra Štěpánová. Roli podle ní hraje i snaha vlád EU a USA bojovat proti firmám z daňových rájů.

K nejatraktivnějším daňovým rájům patří Nizozemí, Kypr, Lucembursko, přičemž největší relativní přírůstek letos zaznamenaly Panama, Monako a Belize. K výraznějšímu úbytku naopak došlo u Britských Panenských Ostrovů a Nizozemských Antil.

Co je vlastně daňový ráj?

Ministerstvo financí odhady objemu daní, o které ČR v souvislosti s daňovými ráji přichází, nemá. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího MF Ondřeje Jakoba je důvodem i problematické definování pojmu daňový ráj a operací, které mají za účel vyhnout se daňové povinnosti.

Za daňový ráj totiž mohou být za jistých podmínek například považovány i USA. Firma ovšem nesmí být spoluvlastněná Američanem, nesmí mít v USA žádné daňové povinnosti, nesmí obchodovat s americkými rezidenty, nesmí mít z USA žádný příjem a nesmí zaměstnávat Američany.

ČTK