26. dubna 2013 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České gumárně v Americe se daří, nabírá další zaměstnance

Gumárny Mitas vyrábějí pneumatiky pro těžké stroje pro celý svět. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gumárny Mitas vyrábějí pneumatiky pro těžké stroje pro celý svět. | foto: youtube.com

ZLÍN Produkce továrny českého výrobce mimosilničních pneumatik Mitas v americké Iowě roste. Továrna zahájila výrobu právě loni. Na začátku letošního roku přešel závod v Charles City v Iowě na nepřetržitý provoz a nabírá nové zaměstnance.

Podíl tržeb Mitasu v Severní a Jižní Americe loni stoupl na 11 procent celkových konsolidovaných tržeb společnosti, které činily 449 milionů eur, tedy asi 11,58 miliardy korun.

Americká továrna nyní zaměstnává 188 lidí. "Do konce roku společnost plánuje zaměstnávat celkem 237 osob," uvedl generální ředitel Mitasu Jaroslava Čechura. V závodu pokračuje instalace vulkanizačních lisů a konfekčních strojů.

Úspěšný rok

Svůj závod má Mitas i v městě Charles City v americké Iowě.

Mitas vlastní tři výrobní závody v Česku, kromě továrny v Iowě také jeden jeden v Srbsku. Loňské tržby jsou rekordní, za rok 2011 společnost vykázala tržby 10,63 miliardy korun, o rok dříve to bylo osm miliard korun.

"Do konce roku 2013 by měl počet vulkanizačních lisů dosáhnout množství plánovaného pro první etapu projektu a dosáhneme výrobní kapacity závodu 13 500 tun za rok," podotkl ředitel.

Své roční výročí továrna připomněla uvedením dalších tří nových rozměrů zemědělských pneumatik vyvinutých speciálně pro potřeby amerického trhu.

"Průměrná váha pneumatiky vyráběné v Charles City dosahuje 200 kilogramů a je o více než 60 procent vyšší než průměrná váha produkce ze závodu v Otrokovicích," poznamenal Čechura.

Od továrny v Charles City, která přišla zhruba na 970 milionů korun, si Mitas slibuje zvýšení tržního podílu v Severní Americe. "Z amerického výrobního závodu se postupně začínají zásobovat i jiné trhy, na kterých se uplatňují typicky americké rozměry. Pravidelné dodávky již chodí do Ruska a v dubnu byl vyexpedován první kontejner pro japonského zákazníka," uvedl ředitel.

ČTĚTE TAKÉ:

Podíl tržeb Mitasu v Severní a Jižní Americe loni stoupl na 11 procent celkových konsolidovaných tržeb společnosti, které činily 449 milionů eur, tedy asi 11,58 miliardy korun.

Závod pravidelně dodává pneumatiky pro renomované výrobce traktorů a kombajnů, například pro firmu John Deere a Case New Holland.

Lidovky.cz, ČTK