1. prosince 2010 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České hotely zachraňují turisté z Ruska a Číny, zdražit se zatím bojí

Japonský turista, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský turista, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Více hostů, méně peněz. Tak nyní vypadá situace v mnoha českých a zejména pražských hotelech. Pokud se to nezmění, je jen otázkou času, kdy začnou zavírat a propouštět další hotely. Naděje na změnu by ale mohli přinést hosté z Ruska, Číny nebo ze Španělska. A pomoci by hoteliérům měl také Facebook a YouTube.

"Přijíždí už sice víc hostů, ale nereagujeme na to cenou," říká Pavel Hlinka z Asociace hotelů a restaurací ČR s tím, že hodnota produktů, které hoteliéři nabízejí, je vyšší než cena, kterou za své služby dostávají.

Čtěte více:


 Od roku 2009, kdy prudce klesla poptávka po ubytování, šly totiž i špičkové hotely se svými cenami na dno vlastních možností. Leckdy je možné získat i ve čtyřhvězdičkovém hotelu ubytování se snídaní i za 20 či 30 eur. Jenže to mnohdy znamená podnákladové ceny. Hoteliéři se ale kvůli tvrdé konkurenci i přes rostoucí poptávku bojí jít s cenami nahoru.

Hosté se pomalu vracejí

Hodně hotelů lavíruje na úrovni ziskovosti a je tu hodně i velkých hotelů, které za prvních šest měsíců roku nebyly schopny vytvořit zisk, říká Michal Chour, generální ředitel hotelu Radisson Blu Alcron Praha.

LN Jak nyní vypadá situace s objednávkami ubytování, už lidé rezervují s větším předstihem než v předešlých měsících?
To se již změnilo. Dnes už máme rezervace na duben a květen.

LN Čím si to vysvětlujete? Co to pro hoteliéry znamená?
Jsou zde dva body. Zřejmě letošní rok lidi naučil, že když dlouho vyčkávali, nakonec jimi vybrané ubytovací kapacity volné už nebyly. Vedle toho firmám se už daří lépe a snaží se objednávat také víc dopředu. Od května začalo navýšení počtu hostů, jak soukromých turistů, tak i korporátní klientely. Hodně důležité jsou různé konference a setkání, kterých opět přibývá. Pro nás je to rozhodně posun k lepšímu, vidíme dál dopředu, a to je důležité.

LN Obsazenost pražských hotelů roste, ale přesto se stále nezvyšují tržby. Proč to tak je? V čem vidíte řešení?
Hotely si musí především ujasnit cenovou integritu. Pokud budu přímo prodávat za 200 eur, nemůžu prodávat přes cestovní kanceláře za sto. To samé platí u firemní klientely, nemohu jim prodávat za dvojnásobek cen. Jenže hodně hoteliérů si stále neuvědomuje tuto situaci, ve které jsou. A de facto si tím odhánějí své klienty.

LN V poslední době rychle stoupají prodeje přes internetové rezervační systémy, co to pro hoteliéry znamená?
Pokud v dnešní době někdo neprodává přes internet, připravuje se tím o spoustu příjmů. Ale velmi riziková je závislost na dvou či třech společnostech, které se mohou rozhodnout zvýšit komisní poplatky nebo tlačit na snížení ceny. A pak vás mají snadno v hrsti.

LN Jaký čekáte vývoj v příštím roce?
Hodně to závisí na schopnosti čtení trendů jednotlivých hoteliérů. Zvyšuje se obsazenost a budou růst i ceny. I podle objednávek by příští rok měl být pozitivní. Čekám dál konstantní vývoj, žádný velký skok. Určitě ale už nepůjdou ceny dál dolů. Dnešní situace je skutečně neúnosná.

Podle posledních zpráv ovšem zřejmě nejpozději v příštím roce k rozsáhlejšímu zdražování dojde. "Od března roste obsazenost v pražských hotelech. Jenže průměrná dosahovaná cena je letos pořád níž než před rokem. Pomalu ale začíná růst," říká Ondřej Špaček ze společnost KPMG.

Podle něj by tak průměrné ceny, za které pražské hotely prodávají ubytování, mohly již na přelomu roku dosáhnout loňských úrovní. Hoteliéři také čekají, že bude dál stoupat počet jejich hostů. A to jak soukromých turistů, tak především i korporátní klientely. Firmám se začíná dařit lépe, a proto posílají své zaměstnance opět častěji na zahraniční cesty.

"V Evropě vidíme různé rychlosti růstu ekonomik. Pro nás hlavně důležité Německo, které by podle odhadů mělo příští rok růst tříprocentním tempem," říká Jan Sýkora, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Wood & Company. Podotýká ovšem také, že na dobré cestě jsou i Rusko či Turecko a stabilizuje se také hospodářství v Maďarsku. To by mohly být právě ty země, odkud do českých hotelů má přijet nově více klientů.

Paradoxně by slibné mohlo být také Španělsko. A to přesto, že se tamní ekonomika stále neoživuje a nezaměstnanost dosahuje již zhruba 20 procent. "Možný potenciál je i ve Španělsku. Lidé mohou hledat náhradní cíle pro své cesty," domnívá se Rostislav Vondruška, ředitel státní agentury CzechTourism. Podle něj by dobré šance mohlo mít i finančně méně nákladné Česko.

Podle Hlinky představují největší potenciál pro rostoucí příjezdy do Česka hosté z Ruska a Číny. Již nyní stoupá počet ubytovaných lidí z těchto zemí v tuzemských hotelech. Agentura CzechTourism navíc věří, že se podaří do Česka přilákat také více turistů z Itálie i Španělska díky nové kampani. Chystaný projekt zahraničních zastoupení CzechTourism má prezentovat Česko jako destinaci pro církevní turistiku a měla by vzbudit zájem především mezi Italy.

Stále víc hostů hledá ubytování přes internet. Lepší marketingové využívání jeho možností je další cestou, jak si hoteliéři chtějí přilákat další hosty. "Cestovní kanceláře budou dál ztrácet na významu, naopak poroste prodej přes internet," upozorňuje Hlinka. Novým trendem přitom je hledání ubytování přes přístup na internet z mobilních telefonů. "Lidé ty produkty také přímo přes mobil nakupují, hotely by toho měly využít a přizpůsobit se tomu," vysvětluje Jiří Lenk z Google ČR.

Upozorňuje, že online přístupy jsou jednoznačně nejdůležitějším kanálem pro obor cestovního ruchu jak v prodeji, tak i v další komunikaci se zákazníky. Aby byly hotely úspěšné, nestačí jim už jen webové stránky s popisem a fotografiemi. "Čím dál víc lidí se zajímá i o jinou prezentaci, stále důležitější roli při rozhodování hrají videa, která jsou umístěna třeba na YouTube," dodává Lenk.

Podobně roste i význam sociální sítě Facebook pro cestovní ruch. "Pokud vás nenajdou lidé na Facebooku, je možné, že vás nenajdou vůbec," říká Leigh Ann Stouffer z Candytech. Doporučuje, aby si hotely otevřely vlastní profily na a komunikovali zde s hosty.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz