26. srpna 2013 15:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České mléko patří ke světové špičce, farmářům se ale nelíbí jeho cena

V britských obchodech se prodává neoznačené mléko klonovaných krav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V britských obchodech se prodává neoznačené mléko klonovaných krav | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny mléka a mléčných výrobků v obchodech v posledních měsících rostou, chovatelé krav za ně však stále nedostávají zaplaceno tolik, kolik by si představovali. Výkupní ceny mléka v Česku navíc zaostávají za zbytkem Evropské unie.

"Rozevírají se nůžky mezi farmářskou cenou a spotřebitelskými cenami," uvedl na tiskové konferenci prezident Agrární komory Jan Veleba. V červenci letošního roku tuzemští producenti mléka dostávali od zpracovatelů za litr v průměru 8,36 koruny.

Méně mléka kvůli povodním

Kvůli nepřízni počasí, zejména červnovým povodním, trápí zemědělce nedostatek krmných plodin. Karel Bednář z Mlékařského a hospodářského družstva JIH, které je největší odbytovou organizací producentů mléka v zemi, proto očekává, že tuzemská produkce mléka by meziročně mohla klesnout o deset až 15 procent. Zároveň podle něj lze očekávat pokles kvality mléka.

Přestože je to zhruba o 2,50 více než během takzvané mléčné krize vrcholící v roce 2009, je to stále méně, než kolik činí průměrné náklady na produkci jednoho litru mléka, tvrdí zástupci producentů mléka. Jako spravedlivou by si představovali cenu přes devět korun.

Podle ředitele Svazu chovatelů Českého strakatého skotu Josefa Kučery patří tuzemští producenti mléka k evropské i světové špičce. Zatímco v celé Evropské unii nadojila kráva loni v průměru 6460 kilogramů mléka, v Česku to bylo 8050 kilogramů.

Přesto podle Kučery klesá konkurenceschopnost českých chovatelů, což dokládá počty registrovaných chovatelů krav na mléko. V roce 2004, kdy země vstupovala do EU, jich bylo 3600, dnes je jich registrováno 1900.

ČTĚTE TAKÉ:

Kučera upozornil na značnou nestabilitu cen mléka v Česku. Podle Mezinárodní mlékařské federace je z hlediska výkyvů ceny mléka na šestém místě pomyslného světového žebříčku.

"Produkce mléka je sektor, který potřebuje určitou míru stability," poznamenal. Jistota je nutná například pro plánování dlouhodobých investic. Kolísavost výkupních cen mléka je podle Kučery v Česku zhruba čtyřikrát vyšší než například v Kanadě.

Pod evropskými cenami

Mléko - ilustrační foto
  • Zatímco v dubnu letošního roku se v obchodech prodával litr polotučného mléka v průměru za 17,54 korun, v červenci to bylo již 18,24 Kč.
  • Máslo ve stejném období podražilo ze 143,70 na 155,55 Kč za kilogram. Výkupní cena mléka od zemědělců od dubna vzrostla o 16 haléřů na 8,36 Kč.
  • Zatímco v Evropské unii dostávali v prvním pololetí farmáři za litr mléka v průměru 0,348 eura (dle aktuálního kurzu 8,93 koruny), jejich kolegové v Česku 0,318 eura (8,16 Kč).
Lidovky.cz, ČTK