3. dubna 2018 13:35, aktualizováno  15:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volání, data, sms. České mobilní služby patří mezi nejdražší v EU

Telefonní hovor - lustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonní hovor - lustrační foto | foto: Shutterstock

České mobilní služby jsou jedny z nejdražších v Evropské unii. Do stejné kategorie jako ČR, tedy „nejdražší“, spadá i Řecko, Maďarsko a Kypr. Naopak nejméně platí zákazníci v Rakousku nebo Polsku.

Nejnovější údaje zveřejněné Evropskou komisí (EK) vycházejí z dat, sesbíraných v roce 2017. Analýza EK porovnává ceny ve všech 28 členských státech, dále zahrnuje Japonsko, Turecko, Island nebo Norsko, píše server iDnes.cz.

Kombinováním textových, datových a hlasových služeb vytvořila EK různé spotřební koše, které umožnily porovnat ceny v jednotlivých státech.  Výsledky, které vycházejí z nejlevnějších nabídek tří největších operátorů v dané zemi, zohledňují i paritu kupní síly (poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích).

Nejmarkantnější rozdíl mezi evropským průměrem a cenou pro českého zákazníka je ve spotřebním koši, který zahrnuje 5 GB dat, 100 standardních hovorů a 140 SMS. Zde zaplatíme zhruba dvojnásobek průměrné ceny. I v ostatních koších jsme cenově vysoko nad průměrem. 

Tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová však konstatuje, že dosavadní interpretace zveřejněného průzkumu jsou neúplné a zavádějící. „Především je třeba říci, že jde o data neaktuální, přesněji z února, resp. července 2017, a neúplná - posuzující ceníkové nabídky (nikoli reálnou výši telefonických účtů), navíc pouze od vybraných operátorů,“ dodává Kemrová. Podle ní je tvrzení, že ceny mobilních služeb v ČR patří mezi nejvyšší, mylné. „Reálná průměrná cena je na zcela na jiné úrovni, o čemž svědčí průměrná měsíční útrata na zákazníka. V případě T-Mobile je to 256 korun (cca 10 euro) oproti průměru v EU 13,6 euro.“

Naopak nejlevněji vyjdou mobilní služby pro zákazníky v Polsku, Pobaltí, Švédsku a Francii. Z porovnání cen ryze datových služeb vychází nejlépe Litva, kde vyjde 20 GB dat na 15 euro (zhruba 380 korun). To je o více než polovinu méně než evropský průměr, který činí 33,12 euro (téměř 850 korun). V České republice za stejný objem dat zaplatíme zhruba 1400 korun. 

Dobrou zprávou pro nás ovšem je, že se v porovnání s rokem 2016 ceny mobilních služeb v ČR výrazně snížily, zda ale bude pokles pokračovat nadále zůstává otázkou. 

Lidovky.cz