14. března 2017 13:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České módní veletrhy bez příležitostí. Tvůrci musí za byznysem do světa

České batohy Alexmonhart mají pravidelný úspěch na berlínském módním veletrhu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České batohy Alexmonhart mají pravidelný úspěch na berlínském módním veletrhu... | foto: Lab 24

PRAHA Začátek jara je v módním byznysu ve znamení veletrhů a přehlídek. Česko v tomto ohledu ale příliš obchodních možností nenabízí.

Neztrácet čas s českými módními veletrhy a vydat se za nákupčími do zahraničí, tak lze popsat strategii Daniela Klímy, majitele pražského obchodu s pánskými módními doplňky Lab 24.

Spolu se svou kolegyní Alex Monhartovou tvoří módní podnikatelské duo. Designérka navrhuje unisexové batohy, tašky a doplňky, zatímco Klíma je podnikavou částí celého projektu, za jehož úspěchem stála první návštěva veletrhu v zahraničí. Podnětem k cestě byla tehdy čistá zvědavost.

Pravidla módního veletrhu

V českém prostředí se na výrobu oblečení a módních doplňků nahlíží spíše jako na kreativní proces než na výnosný byznys. Obchodní příležitosti se zde smrskávají na brněnský veletrh Styl a Kabo nebo přehlídky pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW), který startuje již tento pátek.

Na mezinárodních módních veletrzích na rozloze tří obrovských hal však komunikují značky přímo s nákupčími. Klímovým cílem je sesbírat co nejvíce vizitek a podepsat smlouvu s nákupčím, který začne prodávat české batohy ve svém obchodě v Hamburku.

„Říkal jsem si, jak je možné, že pět hodin cesty od hlavního města funguje v Berlíně obří módní byznys za miliardy, a tady se na UMPRUM teprve baví o tom, za kolik výrobky prodávat nebo jakým způsobem spravovat Instagram,“ nechápe Klíma a popisuje pravidla v zahraničí.

„Na rozdíl od týdnů módy jsou veletrhy velmi specifické. Lidé na nich nemají zapotřebí říkat, jak je váš výrobek skvělý. Spíše ho vezmou a začnou ho trhat. Když to váš produkt vydrží, přesvědčili jste je.“

Módní podnikatelské duo Alex Monhartová a Daniel Klíma
České batohy Alexmonhart mají pravidelný úspěch na berlínském módním veletrhu...

Stejně jako světové týdny módy, i veletrhy probíhají v období leden až únor a červen až červenec v celé Evropě. Majitelé značek tak přesně vědí, kdy se důležití lidé pro jejich podnikání nacházejí v Berlíně, kdy v Paříži nebo v Londýně. Na tamní veletrhy se může přihlásit i začínající módní značka s první kolekcí, na některé z nich je počítáno se selekcí účastníků. Ceny za místo k prezentaci se pohybují od 70 do 500 tisíc korun.

Neporovnatelný byznys

„V Berlíně běží čtyři veletrhy souběžně. My jezdíme na Seek, který přichází s novými mladými značkami. Účastní se však i kanadský výrobce batohů Herschel Supply nebo americká značka Levi’s. V Paříži naopak lze vidět více asijských a severských značek. V Londýně je to mix od gentlemanského stylu až po punk,“ popisuje Klíma nabídku zahraničních módních veletrhů, jež jsou i přehlídkou nových trendů, které do půl roku ovládnou nákupní košíky spotřebitelů.

Klíma se s Lab 24 a batohy Alexmonhart účastnil berlínského veletrhu již třikrát. Právě díky této zahraniční zkušenosti byl vybrán i na veletrh v Londýně. Kvalitní produkt a zajímavý příběh značky však nákupčího k podepsání smlouvy nepřesvědčí. Nutná je několikanásobná účast na veletrhu, aby výrobce mohl být brán vážně. O prezentaci na českých obchodních příležitostech však neuvažuje.

„Obchodně se to nevyplatí,“ říká o nadcházející události MBPFW, které se bude účastnit Sunny Patel, Xochitl West z Los Angeles a Tomi Paull, který hledá módní značky pro svůj pařížský obchod Other/Wise. „Líbí se mi, že se změnil obchodní model události a objeví se na ní alespoň tři zahraniční nákupčí, ale na mezinárodním veletrhu jich projde 300 za den,“ upozorňuje na neporovnatelnost Daniel Klíma.

Stejně slabý je i obchodní potenciál českého veletrhu Styl a Kabo, který není nikterak propojen s týdnem módy nebo vysokými oděvními školami. Nabídka prezentovaných značek stárne a nejen pro mladé značky, ale i stejně staré zákazníky zajímající se o aktuální trendy je celá událost nezajímavá.