Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České módní značky sílí. Klobouky, obleky i montérky jdou na dračku

Pouze pět procent klobouků od firmy Tonak je určeno pro český trh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouze pět procent klobouků od firmy Tonak je určeno pro český trh. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Česká výroba klobouků a čepic je na vrcholu. V prodejích ji následují pánská společenská konfekce a pracovní oděvy. K tahounům českého oděvního průmyslu tradičně patří trojice společností Tonak, Blažek a Altreva.

Zatímco třebíčský výrobce pracovního oblečení Altreva byl loni v tržbách třetí, světový producent klobouků předběhl formální pánskou módu.

K tradičním produktům Tonaku patří nejen pletená zmijovka, baret a rádiovka, ale i muslimské fezy, židovské klobouky pro ortodoxní klientelu v USA, lodičkové pokrývky hlav pro letušky aerolinek Emirates či buřinky pro peruánské indiánky.

Pouze pět procent klobouků od firmy Tonak je podle předsedkyně představenstva...
Pouze pět procent klobouků od firmy Tonak je určeno pro český trh.

„Zásadní trhy pro nás v minulém roce byly USA, v Evropě hlavně Itálie; dále Bolívie, Austrálie a nemohu zapomenout na Nigérii a Senegal,“ vypočítává Lenka Urbánková Jarešová, šéfka představenstva Tonaku.

Klobouky, na něž ročně padne 35 tun králičích kožek od českých a ukrajinských chovatelů, vyváží Tonak do 50 zemí. Většina klobouků vyrobených v Česku ale nakonec nese cizí značku – největší zákazníci jako americký Stetson či italský Borsalino je prodávají pod svým jménem.

S loňskými tržbami 413 milionů korun Tonak dominuje žebříčku největších oděvních firem v Česku, který vydala Asociace textilního – oděvního – kožedělného průmyslu (ATOK).

„Zatímco rok 2015 byl ztrátový více než 21,5 milionu, loňský rok byl ziskový asi šest milionů korun,“ odhaduje Urbánková Jarešová. „Podařilo se nám začít ozdravný proces firmy. Zásadní pro nás bylo ohlédnutí se do historie a návrat k trhům, kde firma posledních pár let nebyla téměř aktivní.“

Oproti roku 2015 loni vzrostly tržby oděvního průmyslu o více než šest procent. „České oděvní firmy se v loňském i letošním roce dokázaly vyrovnat s růstem výrobních nákladů a udržet si trhy,“ hodnotí vývoj výkonný ředitel ATOK Jiří Česal.

Budování značky

„Firmy si také stále více uvědomují, jak je důležité budovat svoji vlastní obchodní značku a nespoléhat se jen na zakázky ze zahraničí. To je určitě pozitivní trend,“ dodal.

V top trojici oděvních podniků následuje Blažek a výrobce pracovních oděvů Altreva.

„Zásadní změnou pro nás byla výměna na postu šéfdesignéra, kterým se stala Jana Kuťková. Svou kolekci pro podzim/zima 2017 představila odborné veřejnosti na jarní edici Mercedes-Benz Prague Fashion Week,“ řekl LN generální ředitel Ladislav Blažek.

Tržby jeho značky se za loňský rok pohybují kolem 412 milionů korun, což je dvouprocentní propad oproti roku 2015. Český výrobce formální pánské módy působí i na slovenském trhu.

Zisky z něj se na celkových tržbách podílejí čtvrtinou. Letos chce Blažek investovat do e-commerce, kde se zaměří na prodej do dalších zemí EU.

Třebíčský výrobce Altreva, který loni ve výrobě překročil jeden milion pracovních oděvů, se kromě českého trhu specializuje na Skandinávii a Balkán. V následujících letech se chtějí majitelé soustředit na Polsko, Rusko nebo Ukrajinu.

„Vrcholem naší produkce je kolekce Multirisk – oblečení, které kombinuje více druhů ochrany. Jeden jediný oděv tak chrání nositele při práci s ohněm i s kyselinami, proti působení elektrického oblouku, disponuje elektrostatickými parametry i vynikající viditelností,“ pochlubil se LN Petr Sedláček, finanční ředitel Altrevy.

Ta v minulém roce utržila 361 milionů korun, meziročně o šest procent více. Ve světové konkurenci se podle Jiřího Česala dokážou z Česka prosadit i tuzemští návrháři a výrobci sportovního oblečení. „Určitě nejsme pupkem módního světa,“ přiznává. „Dokážeme ale vyrobit velmi kvalitní oděvní textilie i oblečení.“

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.