Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České nábytkáře láká práce světových designérů. Společně ovládli Nábytek roku

Vítězná židle TON Alba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězná židle TON Alba | foto: TON

PRAHA Hlavní cenu Nábytek roku 2018 letos získal výrobce TON za celočalouněnou židli s názvem Alba. Pro českou firmu specializující se na ohýbaný nábytek ji navrhl italský designér Alexander Gufler. Židle ovšem tento rok dosáhla i na světové ocenění, když v březnu získala cenu Red Dot.

Zvláštní ocenění soutěže, kterou již po deváté vyhlásila Asociace českých nábytkářů, získala v březnu také česká nábytkářská firma Lugi z Libčice nad Vltavou. Její kolekce Marani se skládá z jídelního stolu, lavice, knihoven a stolků. Základním materiálem je dubový masiv svázaný ocelovou konstrukcí.

Autorem je přitom americký architekt Vincent Marani, který první část kolekce vytvořil již v roce 2014. Tehdy se jednalo pouze o stůl s deskou o síle devadesáti milimetrů z masivních dubových trámů a kovovým podnožím. Statiku zajišťují kovová lana. 

S případným sesycháním masivní desky se počítá, proto je na lanech umístěn utahovací mechanismus, který kovovou konstrukci drží na svém místě. Robustní stůl Marani později doplnil o lavice a loni celou řadu nábytku uzavřel knihovnou a stolky.

Firma Lugi z Libčice nad Vltavou se zaměřuje především na zakázkovou výrobu,...

Firma Lugi z Libčice nad Vltavou se zaměřuje především na zakázkovou výrobu, interiéry a rezidenčními projekty.

Firma Lugi z Libčice nad Vltavou se zaměřuje především na zakázkovou výrobu, interiéry a rezidenční projekty. V 90. letech ji založil bývalý stavař Michal Peřina, který chtěl výrobou nábytku z masivu konkurovat nábytkářům používající levné lamino. 

Z malé truhlářské dílny o třech zaměstnancích se mu podařilo vybudovat firmu, která každý měsíc objemově vyrobí nábytek za 2,5 milionu korun. Podnikání ovšem musel Peřina v roce 2002 vybudovat znovu, když byl jeho výrobní areál zasažen povodněmi. 

S rozjezdem nové fáze byznysu mu ale pomohla zakázka britského výrobce pánské módy T. M. Lewin, pro níž Peřinovi truhláři po dobu pěti let vyráběli zařízení do obchodů po celé Velké Británii.

Dnes Lugi zaměstnává asi třicítku truhlářů a spolupracuje i s mnoha dalšími designéry - oceňovaným Matějem Chaberou, Jiřím Pelclem nebo Lucií Koldovou. Prodej výběrových kolekcí se na obratu firmy nyní podílí asi pěti procenty. Značka se pravidelně prezentuje na světových veletrzích v Milánu, Kodani, Paříži nebo v Londýně.

Asociace dále za mimořádně zdařilé výrobky ocenila firmu Arbyd za komodu Diamond, jejíž zásuvky jsou uvnitř vykládané kůží. Zvláštní ocenění získala i pohovka ARC výrobce Form, postel Betina od společnosti Jelínek, kolekce Nona od Mminterier a stůl Polygon od firmy Sykora.

Cena je každoročně udělována za nejlepší design a inovaci s cílem podpořit novou tvorbu v nábytkářské výrobě. Ocenění může získat jen firma se sídlem v České republice. Původ nábytku, který se o cenu uchází, musí být také český.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...