24. listopadu 2015 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚České‘ piškoty Opavia musí mít na obalu napsáno, že je vyrobili v Polsku

Piškoty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piškoty. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila firmě Mondelez, která vyrábí sušenky či piškoty pod značkou Opavia, aby na obalech uváděla zemi původu. Letos přesunula z Opavy do Polska výrobu piškotů. S výrobcem zahájí inspekce správní řízení.

Výrobce bude zemi původu uvádět na obalech nejpozději do 31. března příštího roku, jak mu ukládá nařízení.

Na cukrovinkách není země původu povinným údajem. „Výjimku však představují případy, kdy ostatní informace na obalu mohou být pro spotřebitele zavádějící právě ohledně země původu,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Z obalu není zřejmé, že se piškoty vyrábějí v Polsku. Je na něm pouze název a česká adresa prodávajícího.

„Ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou zákazníka vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z Česka,“ uvedl Kopřiva.

Kolem firmy Mondelez se letos rozpoutala aféra, kterou začal pořad A dost! na Stream.cz. Piškoty po přesunu výroby změnily tvar i barvu. Výrobce mírně změnil složení a nutriční hodnoty. Firma se bránila, že receptura zůstala stejná, jen se změnila metodika výpočtu hodnot. Podle mluvčího firmy Lukáše Hory to vyplývá i z šetření SZPI.

Na novém obale už také není informace o tom, že piškoty neobsahují konzervanty a barviva a že mají nízký obsah nasycených mastných kyselin.

Výzva k bojkotu

Inspekce nařídila výrobci, aby zajistila označení země původu na obalech všech cukrovinek, které se nevyrábějí v Česku. „Jde o následující výrobky - piškoty, BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlaté kolečka a Zlaté sušenky,“ uvedl Kopřiva.

Všechny vyjmenované cukrovinky musí být přeznačené nejpozději od 31. března 2016.

Poté, co média informovala o přesunu výroby piškotů do Polska, zaplavily internet a sociální sítě výzvy k bojkotu piškotů Opavia. Mondelez je americká firma, která dříve byla divizí sušenek, cukrovinek a pochutin firmy Kraft Foods. Na českém trhu je lídrem. Celosvětové loňské tržby činily 840 miliard korun.

V Opavě se sušenky vyrábí nadále a po dokončení dvoumiliardové investice půjde o největší evropskou továrnu Mondelezu.

ČTK