Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České sklárny Crystalex půjdou do ruských rukou

Sklárny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklárny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Klíčovou výrobu zkrachovalého novoborského Crystalexu získá zřejmě firma CBC Invest s ruským kapitálem, kterou zastupuje podnikatel ze Světlé nad Sázavou Jiří Hudera.

O rozhodnutí věřitelského výboru informoval ČTK dobře informovaný zdroj, který si však nepřál být jmenován. Za hlavní výrobní závod včetně provozů v Hostomicích na Teplicku a Karolince na Vsetínsku firma údajně nabídla více než 360 milionů korun. Prodej vybranému zájemci musí ale schválit soud.

Crystalex byl jedním z klíčových podniků zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Výběrové řízení na jeho prodej vyhlásila insolvenční správkyně ve spolupráci s firmou Deloitte Advisory 9. června.

Samostatně je na prodej jsou vedle hlavního balíku například ruční výroba ve Vrbně pod Pradědem nebo stoprocentní podíl v dceřiné firmě Bohemia Cristal Handelschaft. O jejich nových vlastnících zatím informace nejsou.

Hudera chystá žalobu
Hudera se již zúčastnil výběrového řízení na Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Neuspěl a sklárny v červnu získala společnost Vivaria. Hudera však chce, aby soud prohlásil prodej za neplatný, protože nebyl v souladu se zájmy věřitelů a zájemci neměli stejné podmínky. Chystá proto žalobu.

O hlavní výrobu Crystalexu se původně zajímalo 16 investorů z tuzemska i zahraničí. Do dalšího kola nakonec postoupilo sedm zájemců, kteří složili třicetimilionovou jistinu a podali konkrétní nabídku. Postupně se ale výběr ještě zúžil.

Vážnými zájemci o hlavní podnik byli také majitel dodavatele autodílů Brano Group Pavel Juříček a majitel harrachovské sklárny František Novosad, kteří kvůli tomu založili společný podnik. Do dnešní licitace se ale nezapojili. "

Za 150 milionů by to byl dobrý obchod, za 250 milionů ještě přijatelný, ale cokoli navíc už je špatný obchod a ten ať udělá někdo jiný," řekl dnes Novosad.

Crystalex patřil spolu se Sklárnami Kavalier ke klíčovým podnikům skupiny BCT, která je od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Novoborský podnik uskutečnil loni zakázky za 1,56 miliardy korun a nápojové sklo vyvážel do 65 zemí světa.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Pronájem v Šenově u Nového Jičína
Pronájem v Šenově u Nového Jičína

Venkovská, Šenov u Nového Jičína, okres Nový Jičín
12 500 Kč/měsíc